Strona główna 0_Slider Świdnica licznikami stoi. Wielomilionowy kontrakt dla świdnickiej spółki

Świdnica licznikami stoi. Wielomilionowy kontrakt dla świdnickiej spółki

1

W całej Polsce rusza wielka wymiana liczników energii elektrycznej na urządzenia, które pozwalają na zdalny odczyt zużycia prądu. Do 2028 roku dostawcy energii mają wyposażyć w tzw. inteligentne liczniki 80% swoich odbiorców indywidualnych. Firmy energetyczne nie czekają i już teraz prowadzą wymianę urządzeń, a także składają u producentów zamówienia na kolejne liczniki. Ich dostawą zajmie się m.in. spółka Foxytech ze Świdnicy.

zdjęcie ilustracyjne (fot. Tauron Polska Energia)

W połowie kwietnia Sejm znowelizował przepisy Prawa energetycznego. Zmiany przewidują, że dostawcy energii będą musieli wyposażyć swoich odbiorców w tzw. inteligentne liczniki, pozwalające na zdalne monitorowanie zużycia prądu. Wymiana liczników ma być podzielona na etapy. Pierwszy obejmie 15% odbiorców i ma zostać zakończony do 31 grudnia 2023 roku. Do końca 2025 roku liczniki zdalnego odczytu ma posiadać 35% odbiorców, na koniec 2027 roku ma to być co najmniej 65% odbiorów, a do końca 2028 roku wskaźnik ten ma wynosić co najmniej 80%.

Inteligentne liczniki przyniosą istotne korzyści naszym klientom. Jako część inteligentnego systemu opomiarowania energii pozwolą automatycznie pozyskiwać informacje na temat zużycia energii przez konkretne gospodarstwa domowe. Ponadto dzięki »smart meteringowi«, klienci mogą przyjrzeć się swoim nawykom konsumenckim, a co za tym idzie wpływać w ten sposób zarówno na ilość zużytej energii, jak i ponoszone opłaty – tłumaczy Ewa Groń, rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja. – Z naszego punktu widzenia inteligentne liczniki podnoszą sprawność działania i efektywność ekonomiczną operatora, co przekłada się na bezpieczeństwo i ciągłość dostaw energii – dodaje Groń. Inteligentne urządzenia, potrafiące udostępniać szczegółowe informacje o zużyciu energii elektrycznej z dokładnością do 1 godziny lub nawet 15 minut, mają pozwalać dostawcom energii na szybsze i sprawniejsze działanie w przypadku awarii sieci, skracając tym samym przerwy w dostawie prądu.

Dla dostawców energii inteligentne liczniki nie są niczym nowym. Według danych z kwietnia 2021 roku, Tauron Dystrybucja zainstalował 830 tys. urządzeń umożliwiających zdalny odczyt. – Wymiana liczników na inteligentne u klientów indywidualnych, nawet rozłożona w czasie, to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, organizacyjne i finansowe. Przy założeniu przewidywanego wzrostu klientów spółki oraz stabilności wymogów prawnych, na koniec 2028 roku w Tauron Dystrybucja powinno być zainstalowanych ok. 4,48 mln inteligentnych liczników – wskazuje Wojciech Ignacok, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

W ramach przygotowań do tego przedsięwzięcia, dostawcy energii przystąpili już do składania zamówień na inteligentne liczniki. Nawet 80 tysięcy takich urządzeń ma dostarczyć świdnicka firma Foxytech, która zdobyła zamówienie warte 21,5 mln złotych i w ubiegłym tygodniu zawarła dwie umowy ze spółką Tauron Dystrybucja. – Przedmiotem umów jest dostarczanie, w okresie od lipca 2021 roku do września 2021 roku, liczników oraz anten, na łączna kwotę 13 225 648,80 złotych brutto, 10 752 560,00 netto. Umowy przewidują prawo opcji polegające na możliwości zwiększenia zamówień o łączną kwotę 10 752 560,00 zł netto, z realizacją dostaw w okresie od października 2021 roku do czerwca 2022 roku. W związku z powyższym łączna maksymalna wartość umów może wynieść 21 505 120,00 zł netto – poinformowano w komunikacie wydanym przez Sonel S.A., którego spółką zależną jest Foxytech. W ramach umowy podstawowej firma ma dostarczyć 40 tys. liczników, z możliwością dostarczenia kolejnych 40 tys. urządzeń w ramach opcji. Liczniki świdnickiej firmy montowane będą na całym obszarze działania spółki Tauron Dystrybucja.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSzukają wolontariuszy do punktu szczepień na świdnickim lodowisku
Następny artykułRuszyła akcja społeczna „Sport Na Grubo”