Strona główna Artykuł sponsorowany Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych – czy to zawsze dobry pomysł?

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych – czy to zawsze dobry pomysł?

0
Panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. Mają wiele zalet – są ekologiczne, oszczędne i praktyczne. Chcesz oszczędzić pieniądze i zastanawiasz się nad samodzielnym montażem paneli słonecznych? Sprawdź, na co powinieneś uważać, jak przygotować się do montażu i dlaczego warto to zrobić.

Czy warto przeprowadzić samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych?
Instalacje fotowoltaiczne jako takie posiadają wiele zalet. Pozwalają Ci cieszyć się darmową energię przez ponad dekadę i nie emitują szkodliwych gazów cieplarnianych. Ponadto – zyskujesz całkowitą samowystarczalność energetyczną i masz możliwość uzyskania dofinansowań czy odliczenia kosztu instalacji od podatku.

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych pozwoli Ci ograniczyć koszty związane z zatrudnieniem ekipy. Dzięki temu zaoszczędzisz jeszcze więcej i będziesz mógł korzystać z darmowej energii elektrycznej jeszcze szybciej.

Przed rozpoczęciem samodzielnego montażu fotowoltaiki
Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem montażu we własnym zakresie skonsultować projekt z inżynierem budowlanym. Tylko specjalista jest w stanie ocenić, czy Twój dach wytrzyma dodatkowe obciążenie. W przypadku fotowoltaiki gruntowej nie ma tego problemu.

Czy montowanie paneli fotowoltaicznych samemu jest niebezpieczne?
Instalacja fotowoltaiczna służy produkowaniu energii elektrycznej. W związku z tym – tak samo jak każda inna instalacja elektryczna – stwarza zagrożenie porażenia prądem. Nawet jeśli jest ono niskie.

Panele fotowoltaiczne wytwarzają napięcie, gdy prąd wychodzi z inwertera. Z kolei ze strony prądu stałego generowane jest napięcie sięgające nawet 100V. Jest ono groźne dla Twojego życia i zdrowia.

Dlatego właśnie bardzo ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Zwłaszcza podczas podłączania inwertera i spinania paneli. Możesz spróbować to zrobić w nocy, ponieważ wtedy panele słoneczne nie znajdują się pod tak wysokim napięciem. Aktywna produkcja prądu trwa bowiem jedynie, gdy pada na nie światło słoneczne.

Jeśli obawiasz się słabej widoczności nocą czy z innych względów będziesz montował instalację w ciągu dnia – osłoń panele fotowoltaiczne ciemnym, grubym materiałem. Skutecznie powinno to zatrzymać produkcję prądu i umożliwić Ci samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej.

O jakie środki ostrożności warto zadbać?
Gdy wykonujesz samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych – powinieneś się odpowiednio zabezpieczyć. Sama instalacja posiada oczywiście wbudowane odpowiednie środki ochrony – nie powinieneś jednak bagatelizować zagrożenia.

Z racji tego, że panele będziesz montował przy użyciu rąk – to one są najbardziej narażone. Najlepiej będzie, jeśli zaopatrzysz się w długie rękawice, wykonane z grubej gumy. Ta bowiem nie przewodzi prądu. Zanim przystąpisz do montażu, powinieneś dokładnie obejrzeć rękawice.

Tylko jednolita powłoka gumy będzie w stanie Cię skutecznie ochronić przed ewentualnym porażeniem.

Możesz też zaopatrzyć się w okulary ochronne, na wypadek gdyby z instalacji wystrzeliły iskry. Takie sytuacje praktycznie się nie zdarzają – warto jednak być przygotowanym na każdą ewentualność.

Więcej o bezpieczeństwie i metodach samodzielnego montażu fotowoltaiki przeczytasz na stronie ecoABM.

/Artykuł sponsorowany/