Strona główna Temat dnia Rząd chce zachęcać do szczepień przeciw COVID-19. Loteria, pieniądze dla gmin z...

Rząd chce zachęcać do szczepień przeciw COVID-19. Loteria, pieniądze dla gmin z najwyższym wskaźnikiem szczepień i dodatkowe obowiązki dla samorządów

3

Dwa miliony złotych dla gminy, w której będzie miała najwyższy wskaźnik szczepień w skali Polski, po milion złotych dla samorządów, które będą miały najwyższe wskaźniki w 49 regionach, loteria dla szczepionych, a także zobowiązanie samorządowców do skontaktowania się ze wszystkimi seniorami – to główne rozwiązania mające zachęcić Polaków do szczepienia przeciw COVID-19, jakie zapowiedziane zostały we wtorek przez Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Premiera i pełnomocnika rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

Jak zapowiedział Dworczyk, od 1 lipca szczepienie II dawką będzie możliwe w dowolnym punkcie szczepień. – Każdy, kto zaszczepił się pierwszą dawką, będzie mógł znaleźć termin w dowolnym innym punkcie i zaszczepić się drugą dawką – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zaznaczył, że może to mieć znaczenie zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Dodatkowo, od 15 czerwca wojewodowie będą zobowiązani, żeby zadbać o zapewnienie mobilnego punktu szczepień podczas wszystkich imprez o charakterze masowym.

Kolejnym rozwiązaniem będzie bezpośredni kontakt z seniorami powyżej 70 roku życia. W tę akcję mają być zaangażowane samorządy. – W najbliższych dniach i tygodniach wojewodowie będą wystawiać decyzje administracyjne dla samorządów, które będą zobowiązywały samorządy do nawiązania kontaktu telefonicznego ze wszystkimi mieszkańcami gminy powyżej 70 roku życia – poinformował minister Dworczyk. Jak dodał, rozmowy te będą najczęściej realizowane przez pracowników GOPS-ów czy MOPS-ów, a do seniorów dojeżdżać będą mobilne punkty szczepień. Mają to być zespoły w dużej mierze oparte o ochotnicze straże pożarne i państwowe straży pożarną. – Zespoły strażaków, które w bardzo wielu gminach w Polsce pomagały dowozić seniorów do punktów szczepień, dzisiaj będą jeździć z osobami uprawnionymi do wykonywania szczepienia i będą dojeżdżać do osób starszych – wyjaśniał. Pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował, że do gmin trafi na ten cel ryczałt w wysokości od 10 do 40 tys. złotych.

Dworczyk zapowiedział też szereg zachęt finansowych dla samorządów. – Chcemy wprowadzić pewien rodzaj rywalizacji. Dla pierwszych 500 gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia 75% przeznaczyć po 100 tys. zł na gminę na dowolny cel. W każdej gminie, gdzie będzie najwyższy stopień zaszczepienia w ramach 49 obszarów, otrzyma taka gmina 1 mln zł na dowolny cel. Ta gmina, która będzie miała największy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski otrzyma dodatkowo 2 mln zł – wyliczał minister. Poza zachętami dla gmin, ma ruszyć także loteria Narodowego Programu Szczepień.

/PAP, opr. mn/