Strona główna 0_Slider Robot będzie dezynfekował świdnicki szpital

Robot będzie dezynfekował świdnicki szpital

0

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy znalazł się na liście 9 szpitali w Polsce i 200 w Europie, które otrzymają od Komisji Europejskiej najnowocześniejsze technologicznie urządzenie do dezynfekcji i dekontaminacji pomieszczeń o nazwie UVD Robot. Urządzenie cieszy się dużym uznaniem na całym świecie. Dzięki promieniom UV-C robot jest w stanie przerywać łańcuch zakażeń, niwelując skupiska patogenów w określonym środowisku.

Wyposażenie europejskich szpitali w światowej klasy sprzęt do dezynfekcji stanowi efekt wysiłków Komisji Europejskiej na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Celem wdrożenia autonomicznych robotów do dezynfekcji UVD Robot jest zapewnienie sterylnego środowiska w placówkach medycznych bez narażania personelu na niepotrzebne ryzyko, co jest kluczowe w procesie przerwania łańcucha przenoszenia się wirusa. Technologia UVD Robot oparta jest na procesie fizycznym, polegającym na emisji promieni UV-C. Jest bezpieczna dla personelu, gdyż nie wymaga użycia chemicznych środków dezynfekujących oraz transportu i przechowywania jakichkolwiek toksycznych, niebezpiecznych lub żrących chemikaliów do dezynfekcji. Personel sprzątający obsługuje robota zdalnie za pośrednictwem aplikacji mobilnej, a proces rozpoczyna się na zewnątrz dezynfekowanego pomieszczenia.

W przeciwieństwie do wielu stacjonarnych robotów do dezynfekcji, UVD Robot jest mobilnym, w pełni autonomicznym robotem, który integruje skoncentrowane światło UV-C w celu niszczenia struktury DNA i RNA chorobotwórczych mikroorganizmów nie tylko na powierzchniach, ale także w powietrzu, zapewniając w pełni kompleksowe rozwiązanie w zakresie kontroli i zapobiegania zakażeniom. System automatycznie zwraca uwagę na umywalki, uchwyty, czy inne powierzchnie, z którymi bezwiednie się stykamy. Roboty UVD umożliwiają szpitalom zmniejszenie przenoszenia chorób poprzez zabijanie 99,99% bakterii, wirusów i grzybów w ciągu około 10 minut w pomieszczeniu takim jak sala chorych czy sala operacyjna.

Jak podkreśla Tomasz Witkowski z firmy MED&CARE, zajmującej się dystrybucją urządzenia UVD Robot w Polsce, skrócenie czasu poświęconego na dezynfekcję pozwala personelowi medycznemu skupić się na najważniejszych zadaniach, a jednocześnie usprawnia pracę szpitala na rzecz ochrony życia i zdrowia pacjentów nie tylko w czasie pandemii, epidemii sezonowych chorób zakaźnych, ale także w przypadku codziennej pracy szpitala. Producent UVD Robota, duńska firma UVD Robots natomiast zaznacza, że urządzenia tej generacji wyznaczają standard autonomicznej dezynfekcji na świecie. Są obecne w ponad sześćdziesięciu krajach świata, na siedmiu kontynentach.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, jako jeden z beneficjentów projektu, już niedługo będzie miał okazję testować najnowszą dostępną na rynku technologię w dziedzinie dezynfekcji UV. Bardzo cieszymy się, że jeden z robotów trafi właśnie do naszego szpitala – podkreśla Grzegorz Kloc Dyrektor SPZOZ w Świdnicy. Warto w tym momencie również podkreślić znaczenie przynależności SPZOZ w Świdnicy do Polskiej Federacji Szpitali, będącej członkiem Europejskiej Federacji Szpitali HOPE, w kontekście otrzymanego urządzenia – zaznacza Dyrektor SPZOZ w Świdnicy.

Wdrożenia UVD Robota w Polsce rozpoczną się 25 maja br., a szpitale, do których trafią urządzenia, to poza świdnickim Latawcem: Dolnośląskie Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi MEDINET we Wrocławiu, Wielkopolskie Centrum Medyczne – Szpital Św. Wojciecha w Poznaniu, Szpital Ginekologiczno-Położniczy ŁUBINOWA w Katowicach, Szpital Powiatowy w Radomsku, Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi, a także dwie placówki w Krakowie, Centrum Radioterapii Amethyst oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy.

/Źródło Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, opr. red./