Strona główna 0_Slider Pamiątki świdnickich pionierów trafiły do muzeum

Pamiątki świdnickich pionierów trafiły do muzeum

1

Przez lata rodzina państwa Wolframów budowała historię powojennej Świdnicy. Gromadzone zdjęcia i dokumenty, które zapełniły dwie walizki, z inicjatywy Świdnickiego Portalu Historycznego trafiły do Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Pamiątki po zmarłych rodzicach portalowi postanowił przekazać syn Eugenii i Edwarda Wolframów, Edward junior. Redaktor naczelny Andrzej Dobkiewicz wskazał, że najwłaściwszym miejscem dla cennego zbioru będzie Muzeum Dawnego Kupiectwa.

„Ci, którzy interesują się historią i życiem społecznym miasta z pewnością znają niezwykłą postać, niestety już nie żyjącą Eugenię Wolfram. Jakby nieco w jej cieniu pozostawał – także już nieżyjący jej mąż Edward Wolfram, który w pierwszych latach powojennych prowadził – jeszcze pod okupacyjnym pseudonimem – Edward Laskowski – sklep papierniczy w Rynku. Pani Eugenia jeszcze za życia sporo pamiątek z powojennych lat Świdnicy przekazała do muzeum. Kilka lat temu jej syn – Edward Wolfram junior – przekazał do MDK kronikę Koła Pionierów Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej.” – opisuje ŚPH.

Edward Wolfram jr dwie walizki z kilkuset zdjęciami zarówno rodzinnymi, jak i tymi dotyczącymi życia powojennego Świdnicy, dokumentami, legitymacjami i wieloma innymi pamiątkami przekazał świdnickiemu muzeum.

– Dla nas jest to bardzo cenny dar. Nawet jeżeli część zbioru dotyczy bardziej rodziny Państwa Wolfram, a nie spraw ogólnych, to zadaniem naszego muzeum jest gromadzenie również pamiątek po świdniczanach, którzy od 1945 roku pracowali na rzecz naszego miasta i tworzyli jego powojenną historię – powiedział podczas dzisiejszego przekazania zbiorów dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa dr Dobiesław Karst.

Więcej na Świdnickim Portalu Historycznym.

/opr. red./

Poprzedni artykułMniej zakażeń koronawirusem, mniej kwarantann. Jaka sytuacja w powiecie, województwie i kraju?
Następny artykułCharity Shop także on-line. Pomagaj zwierzakom bez wychodzenia z domu