Strona główna 0_Slider Ósmoklasiści rozpoczęli egzaminy. We wtorek zmierzyli się z językiem polskim

Ósmoklasiści rozpoczęli egzaminy. We wtorek zmierzyli się z językiem polskim [FOTO]

0

To pierwszy tak poważny egzamin w ich życiu. Ponad 360 tysięcy uczniów szkół podstawowych w całym kraju rozpoczęło we wtorek trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Zdobytą w szkole podstawowej wiedzę z języka polskiego, matematyki i języków obcych sprawdzi 1352 ósmoklasistów z powiatu świdnickiego.

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest już po raz trzeci. Po raz pierwszy uczniowie klas VIII zdawali go w 2019 roku, po tym, jak w wyniku reformy edukacji naukę w szkołach podstawowych wydłużono z sześciu do ośmiu lat. Tegoroczny egzaminowy maraton rozpoczął się we wtorek od testu z języka polskiego. W środę ósmoklasiści będą rozwiązywać zadania matematyczne, a w czwartek napiszą egzamin z języków obcych.

W 2021 roku do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 360 400 uczniów z prawie 12 700 szkół. Największa grupa ósmoklasistów (96,66%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 2,92% uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,42% ósmoklasistów.

W województwie dolnośląskim do egzaminu ósmoklasisty przystąpi w sumie 25 838 uczniów. Podobnie jak w skali całego kraju, również na Dolnym Śląsku najpopularniejszym językiem obcym wybranym przez ósmoklasistów jest język angielski. Chęć przystąpienia do egzaminu z angielskiego zadeklarowało 24 042 uczniów, na test z języka niemieckiego zdecydowało się 1773 uczniów, z języka rosyjskiego – 14, z języka francuskiego – 5, z języka włoskiego – 3, a z języka hiszpańskiego – 1 osoba.

W powiecie świdnickim do testów kończących szkołę podstawową przystąpią 1352 osoby. Z testem z języka angielskiego zmierzy się 1317 uczniów, natomiast z egzaminem z języka niemieckiego – 35 ósmoklasistów.

Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 2 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 9lipca.

/mn/