Strona główna Wydarzenia Świdnica Miasto finansuje szczepienia przeciw HPV. Przychodnia czeka na chętne dziewczynki

Miasto finansuje szczepienia przeciw HPV. Przychodnia czeka na chętne dziewczynki

0

Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią,  w Świdnicy powraca program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Oferta skierowana jest do dziewczynek urodzonych w 2007 roku. Zapisy już się rozpoczęły.

W ubiegłym roku szczepienia nie były prowadzone, ponieważ na rynku nie były dostępne szczepionki. W pierwszej kolejności zaszczepione zostaną więc czternastolatki, a następnie kolejne roczniki – mówi Izabela Siekierzyńska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych.

Przeprowadzona zostanie także akcja edukacyjno-informacyjnej dla dziewczynek i chłopców z rocznika 2007 oraz ich rodziców/opiekunów prawnych, łącznie jest to prawie 1000 osób. Szczepieniami planuje się objąć 250 dziewczynek z tego rocznika. Koszt zadania szacowany jest na poziomie 202 500 zł.

Realizatorem programu szczepień jest Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „MIESZKO” Sp. z o. o., z siedzibą w Świdnicy przy ul. Mieszka I 10. Rejestracja telefoniczna: 785 21 56 21 lub 74/ 856 87 87.  Szczegółowe informacje o zapisach zanjdują się na stronie http://www.nzozmieszko.pl/hpv

Szczepienie przeciwko HPV dziewcząt w wieku od 11 do 15 lat istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia u nich raka szyjki macicy. Na pełny cykl szczepienia składają się trzy podania szczepionki. Do tej pory, dzięki realizacji programu, udało się w Świdnicy zaszczepić 337 dziewczynek. Z zajęć edukacyjnych skorzystało ponad 1600 osób. Zakres poruszanej tematyki obejmuje m.in. podstawowe informacje o drogach przenoszenia się HPV, zmniejszeniu ryzyka zakażenia, możliwych powikłaniach zakażenia, nowotworach związanych z HPV, jak również o korzyściach wynikających ze szczepień.

/Źródło Urząd Miejski w Świdnicy/