Strona główna 0_Slider Oleista substancja wpuszczona do Piławy. Alarm podnieśli mieszkańcy Pszenna

Oleista substancja wpuszczona do Piławy. Alarm podnieśli mieszkańcy Pszenna

0

Do rzeki Piławy w Pszennie w środowy wieczór ktoś wpuścił oleistą substancję. – To mógł być olej napędowy albo opałowy – mówi Waldemar Woźniak, znany z akcji ekologicznych mieszkaniec tej miejscowości. Na jego zgłoszenie do Pszenna przyjechało 5 zastępów straży pożarnej, przedstawiciele świdnickiego starostwa oraz policja.

Oleista plama pojawiła się na wysokości ulicy Rolniczej. – Przybiegł do mnie wędkarz, który zobaczył to na wodzie. Zobaczyliśmy, że dużo więcej tej substancji płynie z kanału burzowego. Nie ma innego wytłumaczenia, ktoś świadomie wpuścił to do studzienki burzowej i wszystko poleciało do rzeki. Przecież to śmierć dla ryb, dla bobrów, dla ptaków. Jak tak można, to skandaliczne – mówi oburzony Waldemar Woźniak.

Strażacy zgłoszenie odebrali 26 maja o 19.54. Na miejsce zostało zadysponowanych 5 jednostek, trzy straży zawodowej i dwie ochotnicze z Marcinowic i Świdnicy. – Mieszkańcy wskazali miejsce, z którego wypływa substancja, co ułatwiło działania. Pomogli także zorganizować bele słomy, która znakomicie absorbuje substancje oleiste. Zostały ułożone w kanale dopływowym, co powstrzymało dalsze przedostawanie się substancji do rzeki – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak z PSP w Świdnicy.

Na miejsce został wezwany również zespół ratownictwa chemicznego z Wałbrzycha. – Zanim wyjechali, koledzy podpowiedzieli nam, by użyć specjalnej substancji do rozbijania oleistych cząsteczek, a którą mamy w jednostce. Została rozprowadzona za pomocą rozpylacza na plamie, co tym samym doprowadziło do neutralizacji zagrożenia – dodaje oficer prasowy.

Na miejsce zdarzenia przyjechali przedstawiciele zarządzania kryzysowego w świdnickim starostwie oraz komendant powiatowy PSP w Świdnicy. Sprawa ma zostać zgłoszona do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Na razie nie wiadomo, kto mógł doprowadzić do zanieczyszczenia rzeki.

/asz/
Zdjęcia OSP w Świdnicy

Poprzedni artykułWielkimi krokami zbliża się Rally Masters [FOTO, VIDEO, PLAN]
Następny artykułLicealista ze Świdnicy w nagrodę odwiedzi Gruzję