Strona główna 0_Slider Od dzisiaj koniec z noszeniem maseczek na świeżym powietrzu. Co jeszcze się zmienia?

Od dzisiaj koniec z noszeniem maseczek na świeżym powietrzu. Co jeszcze się zmienia?

0

Od soboty na świeżym powietrzu można chodzić bez maseczki. Bez zmian pozostaje jednak obowiązek zakrywania nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze. W ramach luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19, od soboty mogą działać zewnętrzne ogródki gastronomiczne, a więcej osób może podróżować transportem publicznym, czyli np. pociągami, autobusami, tramwajami.

Poluzowanie w gastronomii oraz w transporcie wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie 8 maja. Zgodnie z nim, od soboty 15 maja do 28 maja restauracje oraz lokale gastronomiczne mogą otworzyć dla klientów swoje ogródki na świeżym powietrzu. Klienci będą musieli zajmować co drugi stolik i odległość między stolikami będzie musiała wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m licząc od powierzchni stolika.

Od soboty do 5 czerwca więcej osób będzie mogło podróżować publicznym transportem zbiorowym. Oznacza to, że w np. w pociągu, autobusie, tramwaju dostępnych będzie 100% miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Ponadto od soboty, 15 maja zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Do 5 czerwca nakazane jest jednak zakrywanie ust i nosa w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby m.in.: obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Maski trzeba też nosić w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).

/PAP, opr. mn/

Poprzedni artykułMamy kolejnego mistrza Polski!
Następny artykułButelki „sortowane” przez okno, awaria kolektora ściekowego, pomoc młodej sowie. Interwencje straży miejskiej