Strona główna 0_Slider Miały być kontenery, będą mieszkania tymczasowe dla trudnych lokatorów. Ponad 10 milionów...

Miały być kontenery, będą mieszkania tymczasowe dla trudnych lokatorów. Ponad 10 milionów złotych dofinansowania [Wizualizacje]

2

Od kilku lat Strzegom stara się rozwiązanie problemów z lokatorami, którzy nie płacą i niszczą komunalne lokale. Pomysł na postawienie kontenerów wzbudził kontrowersje, a miasto znalazło inny sposób i i jako pierwsze w Polsce sięgnęło po olbrzymie dofinansowanie na mocy nowej ustawy.

– Problem mają wszystkie miasta i gminy, ale nikt nie ma odwagi, żeby rozwiązać problem – tłumaczył w 2013 roku konieczność postawienia kontenerów dla trudnych lokatorów  zastępca burmistrza, Wiesław Witkowski . – Nie chcemy tworzyć getta, ale nie możemy w nieskończoność zasłaniać się bezsilnością. Skargi mieszkańców docierają od nas od lat, od dawna o takie rozwiązanie wnioskowała także Komisja Budżetu i Gospodarki Lokalowej Rady Miejskiej.

Mimo że Rada Miejska wówczas przeznaczyła 100 tysięcy złotych na zakup pierwszego kontenera, do realizacji pomysłu nie doszło, a problem pozostał. I to nie jest jeden problem, a kilka, które teraz zostaną w znacznej mierze rozwiązane jednym pociągnięciem. – Nie tylko nie mamy gdzie umieszczać tzw. trudnych lokatorów, ale brakuje także małych mieszkań dla seniorów i wychowanków opuszczających domy dziecka. Właśnie z myślą o tych wszystkich osobach powstaną trzy budynki przy ul. Marii Konopnickiej. W jednym powstaną mieszkania tymczasowe, a umieszczane tu osoby muszą się liczyć z tym, że mogą zostać do nich dokwaterowani inni ludzie – mówi burmistrz Zbigniew Suchyta i nie kryje radości, że nareszcie po latach starań udało się pozyskać 80% potrzebnej na inwestycję kwoty.

Strzegom był pierwszym miastem w powiecie świdnickim, które z determinacją próbowało przystąpić do rządowego programu „Mieszkanie Plus”. – Podpisaliśmy z pięć listów intencyjnych, ale nic z tego nie wyszło. Teraz skorzystaliśmy chyba jako pierwsi w Polsce ze znowelizowanej ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń. Wcześniej można było otrzymać maksymalnie 35% dofinansowania, teraz jest to aż 80% – wylicza burmistrz.

Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego już została podpisana i do Strzegomia trafi 10 061 553,39 zł. Miasto dołoży około 3 milionów złotych i w ten sposób powstaną 3 budynki z jednopokojowymi mieszkaniami o powierzchni 26 m2 każde, z aneksem kuchennym, łazienką i osobnym wejściem. – Specjalnie projekt nie przewiduje klatek schodowych, by uniknąć konfliktów. Ponadto w budynku, gdzie będą się znajdowały mieszkania tymczasowe dla osób eksmitowanych za niepłacenie czynszów, znajdzie się także pomieszczenie socjalne z pralnią. W dwóch pozostałych budynkach zamieszkają wychowankowie domów dziecka i seniorzy. Ci ostatni bardzo często zajmują duże mieszkania na wysokich piętrach, kosztowne w utrzymaniu. Tu będą mieli wszystko, co potrzebne, a ich dotychczasowe mieszkania będziemy mogli przekazać rodzinom oczekującym na liście mieszkaniowej – mówi burmistrz. W kompleksie ma się znaleźć mała stołówka i w przyszłości klub seniora. Będzie również plac zabaw, a już jest niemal gotowa droga dojazdowa, wybudowana również przy wykorzystaniu funduszy zewnętrznych.

Na 19 maja zaplanowano otwarcie ofert, które wpłynęły od wykonawców na wybudowanie kompleksu. Budynki z 79 mieszkaniami mają powstać do końca 2022 roku.

Niedaleko, bo przy ul. Parkowej, Strzegom wspólnie ze świdnickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego przygotowuje kolejną inwestycję. Ma tu powstać osiedle domów ze 170 mieszkaniami. Jest już teren, miasto otrzymało także dotację na część wkładu własnego (3 552 000,00 zł), który potrzebny jest do ubiegania się o preferencyjny kredyt.

Agnieszka Szymkiewicz
Wizualizacje udostępnione przez UM w Strzegomiu

Poprzedni artykułPark Hotel zmienia właściciela!
Następny artykułW sobotę czas na Środę