Strona główna 0_Slider Koniec slalomu między dziurami? Kolejne ulice doczekają się remontu

Koniec slalomu między dziurami? Kolejne ulice doczekają się remontu [FOTO]

7

Usłany dziurami fragment ulicy gen. Ignacego Prądzyńskiego oraz wyczekująca remontu po pracach związanych z układaniem sieci ciepłowniczej ulica Przechodnia doczekają się wymiany nawierzchni. Podczas ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej w Świdnicy na realizację tych drogowych inwestycji zarezerwowano w budżecie miasta ponad 500 tys. złotych.

ul. Prądzyńskiego

W ostatnim czasie świdniczanie kilkukrotnie zwracali uwagę na stan ulicy Ignacego Prądzyńskiego. – Ulica ta od czasów powstania nie jest dostosowana do ciągłego ruchu komunikacyjnego autobusów, których częstotliwość wpływa destrukcyjnie dla mocno już wyeksploatowanej i zaniedbanej nawierzchni. W roku 2020 udało się w zaledwie dwa dni doprowadzić odcinek 300mb do stanu używalności, za kwotę około 100 tys. zł, pozostała część jezdni również wymaga natychmiastowej naprawy. Nie marzę nawet o remoncie kapitalnym, jestem świadomy nakładów finansowych jakie są z tym związane, przebudowa sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i nowa podbudowa – wskazywał autor apelu o naprawę Prądzyńskiego, skierowanego do prezydent Świdnicy. Jak wskazywał mieszkaniec świdnickiego Osiedla Młodych „autobusy pokonujące dziury i łaty w nawierzchni wprowadzają w rezonans budynki, aż całe drżą”, „kamienie strzelające spod kół uszkadzają pojazdy, a piach i żwir w okolicach przystanków autobusowych i przejść dla pieszych stwarza zagrożenie dla pieszych”.

30 kwietnia Rada Miejska w Świdnicy zadecydowała o przeznaczeniu 160 tys. złotych na wykonanie robót budowlanych, w wyniku których „podwyższone zostaną parametry techniczne i użytkowe jezdni ul. Ignacego Prądzyńskiego z uwagi na zły stan techniczny nawierzchni. Przeprowadzenie robót odbędzie się w ramach zadania inwestycyjnego pn. Przebudowa nawierzchni jezdni ul. Ignacego Prądzyńskiego w Świdnicy”.

Wymiany nawierzchni jezdni oraz chodników doczeka się również ulica Przechodnia, przy której – dzięki wsparciu ze funduszy europejskich – wyremontowano wcześniej szereg kamienic. Do objętych rewitalizacją budynków doprowadzone zostało miejskie ogrzewanie, co wiązało się z koniecznością przeprowadzenia prac ziemnych. Spowodowane tymi robotami uszkodzenia jezdni i chodników nie zostały do dziś naprawione. Miejsca wykopów zasypano ziemią i kruszywem, a piesi w dalszym ciągu nie mogą swobodnie korzystać z nierównych chodników.

Remont drogi planowany był od początku na 2021 rok. Zlecono przygotowanie dokumentacji. Trwają rozmowy z gestorami sieci w sprawach ewentualnych koniecznych koordynacji. Ulica jest w obszarze ochrony konserwatorskiej. Do momentu rozpoczęcia prac miasto będzie utrzymywać nawierzchnię w stanie nadającym się do korzystania – tłumaczyła w sierpniu ubiegłego roku Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu.

30 kwietnia Rada Miejska w Świdnicy zadecydowała o przeznaczeniu blisko 377 tys. złotych na przebudowę ulicy Przechodniej.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Artur Ciachowski

Poprzedni artykułKto wykonał najpiękniejszą biało-czerwoną flagę? Rozstrzygnięto gminny konkurs
Następny artykułZbliża się drugi z wiosennych koncertów ramach wiosennego cyklu Koncertów Ziemi Świdnickiej