Strona główna 0_Slider Koniec dziur na Polnej Drodze? Ulica doczeka się przebudowy

Koniec dziur na Polnej Drodze? Ulica doczeka się przebudowy

2

Na ponad 8,5 mln złotych szacowany jest koszt przebudowy ulicy Polna Droga. Świdnicki magistrat właśnie ogłosił przetarg na wykonanie drogowej inwestycji. W planach jest nie tylko wymiana nawierzchni jezdni, ale również przebudowa chodników, budowa ścieżki rowerowej, rozbudowa istniejącego parkingu przy bosmanacie oraz budowa nowego parkingu przy skateparku. Przybędzie też ławek przy promenadzie nad zalewem Witoszówka.

O potrzebie wyremontowania Polnej Drogi mówiło się już od dłuższego czasu. W 2019 roku świdnicki magistrat zlecił wykonanie projektu dla drogowej inwestycji, a rok temu na konieczność wykonania przebudowy zwracał uwagę dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej w Urzędzie Miejskim w Świdnicy. – Droga jest w bardzo złym stanie technicznym, zwłaszcza w zakresie uzbrojenia podziemnego. Szczególnie ważny jest tutaj kanał deszczowy, który od strony ulicy Chopina sukcesywnie się zapada. Wysoce niezadowalający jest też stan nawierzchni. W ramach realizacji tego projektu chcemy ucywilizować przebieg ścieżki rowerowej, przebudować kanalizację deszczową, oświetlenie uliczne, dobudować więcej miejsc do parkowania – z uwagi na to, że świdnicki zalew odwiedza coraz więcej osób – wskazywał Maciej Gleba, omawiając remontowe plany na najbliższe lata.

25 maja świdnicki magistrat ogłosił przetarg na przebudowę 755-metrowego odcinka Polnej Drogi. W ramach inwestycji przewidziano całkowitą rozbiórkę istniejącej konstrukcji jezdni, zjazdów, chodników i ścieżek rowerowych. Nowa będzie więc nie tylko nawierzchnia jezdni, ale również chodników znajdujących się po obu stronach ulicy. Ścieżka rowerowa poprowadzona zostanie wzdłuż jezdni, dzięki czemu piesi poruszający się promenadą nad zalewem Witoszówka będą mogli korzystać z chodnika o szerokości 4 metrów. Wzdłuż samego ciągu pieszego nad zalewem przybędzie też ławek, których zgodnie z projektem przebudowy będzie w sumie 22.

W ramach drogowej inwestycji przewidziano powiększenie parkingu przy bosmanacie, na którym zmieści się w sumie 129 aut. Kolejnych 40 miejsc postojowych powstanie na nowym parkingu przy skateparku. W planach jest również budowa zatok autobusowych na wysokości skrzyżowania Polnej Drogi z ulicą Stamma, a także wymiana istniejącego oświetlenia na ledowe. Przebudowa Polnej Drogi zakłada też wprowadzenie elementów uspokojenia ruchu – wyniesione przejścia dla pieszych powstaną na wysokości skrzyżowania z ulicą Chopina, a także przy ścieżce dla pieszych prowadzącej w stronę ulicy Paderewskiego. W ramach oddzielnego zadania przewidziano budowę sygnalizacji świetlnej wzbudzanej w rejonie skrzyżowania z ulicą Chopina.

Wartość zamówienia szacowana jest na blisko 8 mln 691 tys. zł. Wykonawców zainteresowanych realizacją drogowej inwestycji poznamy 21 czerwca. Zgodnie z zapisami ogłoszonego przez magistrat przetargu, zakończenie przebudowy ma nastąpić do 30 listopada 2022 roku.

Michał Nadolski
[email protected]