Strona główna 0_Slider Kolejne budynki na świdnickim Rynku odzyskają blask. Jak będą wyglądały po remoncie?...

Kolejne budynki na świdnickim Rynku odzyskają blask. Jak będą wyglądały po remoncie? [FOTO]

0

Jeszcze w tym roku ma zostać zrealizowany remont śródrynkowych kamienic sąsiadujących z wieżą ratuszową, nową siedzibą informacji turystycznej oraz miejskim centrum wspierania inicjatyw społecznych. Do ogłoszonego przez świdnicki magistrat przetargu zgłosiła się jedna firma, która zaproponowała wykonanie prac przy budynkach zlokalizowanych w ścisłym centrum Świdnicy za około 1 mln 433 tys. złotych.

Modernizacją objęte zostaną budynki Rynek 38 oraz Wewnętrzna 3, 5, 7. – Budynek [Rynek 38] zlokalizowany jest w północno-wschodnim narożniku Bloku Śródrynkowego. Powstał ok. 1377 roku jako dwupiętrowy obiekt murowany, tzw. smatruz, przeznaczony dla płócienników i kuśnierzy, z wysokimi halowymi pomieszczeniami w obrębie I piętra. Obiekt kilkukrotnie przebudowywany. Ostatnia przebudowa datowana jest na II połowę XX wieku. Budynek [przy ul. Wewnętrznej 7] (…) wzniesiony został na przełomie XVIII i XIX wieku. Dwukrotnie przebudowywany w wieku XX. Budynek mieszkalno-usługowy [przy ul. Wewnętrznej 5]  (…) wzniesiony został w XIII i XIV w. W trakcie użytkowania był kilkukrotnie przebudowywany, ostatnio na początku XX w. Budynek mieszkalno-usługowy [przy ul. Wewnętrznej 1-3] (…) wzniesiony został w XIII i XIV w. W trakcie użytkowania był kilkukrotnie przebudowywany, ostatnio na początku XX w. – przytaczają projektanci w dokumentacji przetargu, który został ogłoszony na początku maja.

W ramach prac przewidziano m.in. uporządkowanie, oczyszczenie oraz przemalowanie elewacji budynków, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, przeprowadzenie konserwacji detali architektonicznych, wykonanie oświetlenia iluminacyjnego elewacji frontowych remontowanych kamienic, czy też wykonanie nowych szyldów, które będą zgodne z wytycznymi miejskiej koncepcji reklamy wizualnej. – Ostateczna kolorystyka elewacji budynków zostanie określona w wyniku ustaleń Komisji Konserwatorskiej przeprowadzonej z udziałem przedstawicieli Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu Delegatura w Wałbrzychu, na podstawie analizy odkrywek warstw malarskich, odsłoniętych w wyniku badań stratygraficznych, w początkowej fazie robót budowlanych niezwłocznie po ustawieniu rusztowań i wstępnym oczyszczeniu elewacji. Dla celów projektowych, zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi, ustala się kolorystykę jasną, właściwie komponującą się z budynkami w bezpośrednim sąsiedztwie – zaznaczono w warunkach przetargu.

Kilka dni temu poinformowano, że do ogłoszonego przez miasto przetargu zgłosiła się jedna firma – EMBUD Laskowski. Przedsiębiorstwo zaoferowało wykonanie prac remontowych za kwotę ponad 1 mln 433 tys. złotych, przy czym na modernizację budynków tworzących blok śródrynkowy magistrat planował przeznaczyć maksymalnie 1 mln 550 tys. złotych. Jeżeli zamówienie zostanie udzielone jedynemu oferentowi, firma będzie musiała uporać się z remontem w ciągu pięciu miesięcy, licząc od daty zawarcia z miastem umowy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułJeszcze w kwietniu musieli zapewnić ponad sto łóżek covidowych. Wkrótce na „Latawcu” zostaną tylko trzy
Następny artykułŚladami mistrzów. Koncert w świdnickiej katedrze