Strona główna 0_Slider Kajakiem po Bystrzycy? Trwają przygotowania do uruchomienia nowej atrakcji

Kajakiem po Bystrzycy? Trwają przygotowania do uruchomienia nowej atrakcji

2

Bystrzyca jest tu wyjątkowo urokliwa – zapewniają kajakarze, którzy mieli okazję przepłynąć malowniczym szlakiem wodnym prowadzącym z Wiśniowej do Śmiałowic. Drzemiący w rzece potencjał turystyczny chcą wykorzystać władze gminy Marcinowice, które na czerwiec planują uruchomienie spływu kajakowego. Do dyspozycji miłośników wodnej rekreacji będzie sześć kajaków, a po zakończonej wyprawie będą oni mogli skorzystać z obiektu do grillowania i wypoczynku.

Spływ kajakowy na Bystrzycy (fot. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Śmiałowice)

Do tej pory za prawdziwy raj dla miłośników wodnego wypoczynku uchodził odcinek rzeki znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Bystrzycy”. W ostatnich latach regularnie pojawiali się tam kajakarze, którzy mogli przebierać w ofertach firm organizujących spływy. – Ładna, czysta, zwałkowa rzeka, płynąca w zdecydowanej większości przez obszary porośnięte gęstą roślinnością. Czasem przedziera się przez krzaki, czasem miejscami wypłyca, dość często w korycie leżą powalone drzewa – opisywali miłośnicy wodnego wypoczynku, wprost zachwyceni dzikimi warunkami panującymi na Bystrzycy.

Pozostałe odcinki Bystrzycy, chociaż mniej popularne, również mają swój urok. – Już kawałek za Świdnicą rzeka nabiera charakteru, staje się urokliwą oazą spokoju, ukrytą pośród zieleni. Czy nie warto skorzystać z okazji i zagospodarować odcinek prowadzący od Wiśniowej do Zalewu Mietkowskiego? – pytają kajakarze. Ich zdaniem, taka trasa kajakowa wcale nie odbiegałaby poziomem od częściej odwiedzanych przez miłośników wodnego odpoczynku odcinków rzeki. – Szybki nurt rzeki, urozmaicone koryto, progi wodne, mielizny czy niespodziewane przeszkody, takie jak zwalone drzewo czy kąpiące się konie, zmuszają uczestników spływu do sporego wysiłku, jednak otaczająca przyroda i zmieniająca się sceneria oglądana od strony rzeki rekompensuje te trudy – potwierdzają z kolei śmiałkowie, którzy przebyli trasę z Wiśniowej do Śmiałowic.

Przez długie lata główną przeszkodą stojącą na drodze do popularyzacji proponowanego przez kajakarzy odcinka był brak infrastruktury służącej wodnej rekreacji. Sytuacja zaczęła zmieniać się w 2018 roku, po tym, jak członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Śmiałowice zaproponowali budowę przystani kajakowej w swojej miejscowości. – Wyremontowany most na Bystrzycy oraz pięknie utrzymana nadrzeczna grobla, a także łatwy dojazd i możliwość zaparkowania pojazdów, stwarzają dogodne warunki do urządzenia w tym miejscu niewielkiej przystani kajakowej i miejsca biwakowego dla wodnych turystów – wskazywali społecznicy. Ich pomysł doczekał się realizacji, dzięki czemu możliwe stało się wykonanie kolejnego kroku w stronę stworzenia nowej atrakcji.

Jak informuje „Radio Wrocław”, trwają właśnie ostatnie prace związane z uruchomieniem spływu kajakowego po Bystrzycy. – Trasa będzie się zaczynała na terenie gminy Świdnica konkretnie w miejscowości Wiśniowa, celem będzie właśnie ta przystań Śmiłowicka, gdzie mamy sześć kajaków, przyczepę do przewozu kajaków, całe zaplecze socjalne, ale też miejsce grillowe, wypoczynkowe – przekazał wójt gminy Marcinowice Stanisław Leń w rozmowie z „Radiem Wrocław”. – W tej chwili jesteśmy na finiszu. Myślę, że jeżeli pogoda pozwoli, to czerwiec będzie tym miesiącem, kiedy już będzie możliwość spływu kajakowego na rzece Bystrzyca – dodał.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Śmiałowice

Poprzedni artykułWyruszają w najdalszą podróż [RELACJA LIVE]
Następny artykułNakradł alkoholu za 900 zł