Radni z Klubu Platformy Obywatelskiej chcą zmniejszenia opłat za letnie ogródki w Świdnicy do symbolicznego grosza za metr kwadratowy. W 2019 Rada Miejska opłaty podniosła dwukrotnie.
Zgodnie z cennikiem obowiązującym do listopada 2019 roku, dzienna opłata za każdy metr kwadratowy zajęty z przeznaczeniem na ogródek gastronomiczny wynosiła 0,15 zł netto. Taką stawkę ustalono m.in. w zarządzeniu prezydenta Świdnicy z października 2007 roku i pozostawała ona na tym samym poziomie do 13 listopada 2019 roku. To właśnie wtedy weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące zarządzania Rynkiem i ustalające opłaty za zajęcie nieruchomości lub powierzchni będącej własnością gminy w tym obszarze, które ustaliło nową stawkę dzienną na poziomie 0,30 zł netto/m². W 2019 roku z tytułu opłat za ogródki do miejskiej kasy wpłynęło 20 tys. 679 złotych. Rada Miejska ani prezydent miasta mimo pandemii w ubiegłym roku nie zaproponowali obniżenia cen. Czekamy na informację, ile pieniędzy trafiło do budżetu po podwyżce.
Grupa radnych z Klubu Platformy Obywatelskiej chce teraz zmniejszyć opłatę do grosza za metr kwadratowy dziennie. Obniżka miałaby obowiązywać do 31 sierpnia 2021r. – Podejmowane były różne działania w Świdnicy, które miały i mają realnie pomóc przetrwać przedsiębiorcom. Według doniesień medialnych „jesteśmy na ostatniej prostej” by wyjść z tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji pandemicznej. W końcu zostały zniesione obostrzenia gdzie możemy korzystać z usług gastronomicznych na wolnym powietrzu- w tzw. ogródkach gastronomicznych. Wiele samorządów w kraju zdecydowało się na podobne działanie. Ten symboliczny (ograniczony czasowo) krok pozwoli restauratorom na przetrwanie i doczekanie do całkowitego zniesienia obostrzeń – piszą radni w uzasadnieniu do projektu uchwały. Obniżki już zostały wprowadzone m.in. w Toruniu, Lublinie i Krakowie.
Rada Miejska Świdnicy będzie obradowała 28 maja. W wykazie uchwał nie ma jeszcze projektu autorstwa radnych PO.
/asz/

![Pojechali turystycznie i ekologicznie. Za nami 12. Dolnośląski Rajd o Kropelce [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/12-Dolnoslaski-Rajd-o-Kropelce-2026.06.27a-1-238x178.jpg)
![264. rocznica bitwy pod Burkatowem. Rekonstruktorzy stoczyli bój [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/rekonstrukcja-bitwy-pod-Burkatowem-2026.06.27-57-238x178.jpg)
![Strażackie święto w Dobromierzu. Widowiskowe pokazy i parada na otwarcie wydarzenia [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/20260627_Dzien_Otwarty_OSP_Dobromierz-63-238x178.jpg)






