Strona główna 112 Chciał sprzedać dekoder, oszust ukradł pieniądze z jego konta

Chciał sprzedać dekoder, oszust ukradł pieniądze z jego konta

1

Do świdnickiej komendy zgłosiła się kolejna osoba oszukana podczas internetowej transakcji. Na jednym z portali ogłoszeniowych 38-latek wystawił na sprzedaż dekoder telewizyjny, jednak zamiast otrzymać pieniądze za urządzenie – z jego konta zniknęło 5 tys. złotych.

Co kilka dni dowiadujemy się o nowych metodach oszustw w sieci, które mają służyć wyłudzeniu naszych pieniędzy. W ostatnim czasie mamy do czynienia z nowym oszustwem związanym z jedną z platform sprzedażowych i popularnym komunikatorem. Mechanizm przestępstwa polega na tym, że oszuści udają osoby zainteresowanie zakupem przedmiotów wystawionych na serwisach internetowych. Istotne, że kontakt ze sprzedającym nawiązują najczęściej za pośrednictwem popularnego komunikatora, a nie samej platformy sprzedażowej. By sprawić wrażenie bardzo zainteresowanych zakupem towaru, często prowadzą obszerną korespondencję, szczegółowo wypytując o sprzedawany produkt. Finalizując transakcję podsyłają spreparowany link, który ma służyć do przyjęcia płatności przez sprzedającego. Link przenosi nas na stronę, gdzie wymagane jest podanie kompletnych danych karty płatniczej i jej posiadacza lub proszą o autoryzowanie transakcji kodem otrzymanym z banku. Jeśli to zrobimy, oszust wejdzie w posiadanie wszystkich naszych danych, które są mu niezbędne do wykonywania transakcji na naszym rachunku bankowym – opisuje Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Tak właśnie było w przypadku oszukanego 38-latka, który wystawił na sprzedaż dekoder telewizyjny. – Na jednym z komunikatorów odezwała się osoba chętna, by go kupić, która zaproponowała płatność przez stronę internetową. Link do niej przesłała w komunikatorze. Wydawał się na tyle wiarygodny, że sprzedający zdecydował się go otworzyć. By otrzymać pieniądze, mężczyzna wpisał dane swojej karty płatniczej, a w celu rzekomej dokładnej weryfikacji także trzycyfrowy numer karty To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jego konta bankowego oraz zgromadzonych tam pieniędzy. Gdy już po całej transakcji 38-latek zalogował się na swoje konto, okazało się że ktoś wykonał przelew na kwotę 5000 złotych – opisuje Ząbek.

Świdniccy policjanci apelują o rozwagę w trakcie operacji bankowych:

  • zawsze miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów,
  • rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal, przelewem lub gotówką przy odbiorze. Unikaj podejrzanych pośredników płatności i linków przesyłanych przez drugą stronę transakcji,
  • uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. za pośrednictwem komunikatorów. Zobacz instrukcje płatności na najpopularniejszych platformach sprzedażowych,
  • oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

/KPP Świdnica, opr. mn/