Strona główna 0_Slider Ruszyła modernizacja basenu przy Śląskiej

Ruszyła modernizacja basenu przy Śląskiej

4

Dwa baseny rekreacyjne, basen sportowy, brodzik dla dzieci, wodny plac zabaw i zjeżdżalnie – to część atrakcji, które mają powstać w ramach modernizacji świdnickiego kąpieliska przy ulicy Śląskiej. Podczas piątego przetargu na przebudowę basenu letniego w lutym udało się wyłonić wykonawcę prac. Maszyny pojawiły się w starych nieckach.

Kompleks basenów przy ulicy Śląskiej to prawie stuletni obiekt, który wymaga przebudowy, aby dostosować go do obecnie panujących standardów. O tym, że gruntowny remont kąpieliska jest konieczny, już w czerwcu 2017 roku mówił Włodzimierz Banaś, projektant odpowiedzialny za jeden z przygotowanych projektów przebudowy i rozbudowy basenu. – Okres budowy obiektu przypada na pierwszą połowę XX wieku i określono na lata 1928-1930. (…) W chwili obecnej okładziny niecek basenowych są uszkodzone i nie nadają się do dalszej eksploatacji; (…) na powierzchni elementów żelbetowych występują uszkodzenia powstałe z długiego okresu eksploatacji. Dalsza eksploatacja obniża komfort użytkowania obiektu oraz pogarsza jego stan. Wokół niecek basenowych istnieje betonowa plaża basenowa. Na plaży licznie występują deformacje, uskoki, zarysowania i wyszczerbienia. Dalsze użytkowanie plaży w takim stanie nie jest możliwe – opisywał.

25 listopada 2016 roku Rada Miejska w Świdnicy podjęła uchwałę, na mocy której Świdnickiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji powierzono przebudowę i administrowanie zespołem basenów odkrytych. Od tego czasu ŚPWiK czterokrotnie ogłaszało przetargi na realizację robót. Wszystkie kończyły się unieważnieniem – najpierw z powodu problemów z dokumentacją przetargową, później z uwagi na zbyt wygórowaną cenę zaproponowaną przez jedynego chętnego wykonawcę, za trzecim podejściem przez zupełny brak złożonych ofert, a podczas czwartego przetargu z powodu problemu w sfinansowaniu inwestycji. Pomimo braku widocznych zmian na terenie świdnickiego kąpieliska, spółka wodociągowa poniosła jednak spore koszty w związku z realizacją powierzonego zadania przebudowy i administrowania basenami. Jak informował wiceprezydent Jerzy Żądło, od 2017 roku “kwota wydatków poniesiona na prace związane z przygotowaniem do remontu basenu wyniosła około 1 mln zł”.

W kwietniu 2020 roku świdniccy radni zdecydowali o uchyleniu wcześniejszej uchwały, w wyniku czego odkryte kąpielisko przy ulicy Śląskiej wróciło pod kontrolę miasta. Podjęto również decyzję o tym, że modernizacja basenowego kompleksu przeprowadzona zostanie przez Urząd Miejski. Na realizację inwestycji przewidziano 35 mln złotych.

W grudniu 2020 roku ogłoszono piąty przetarg na wykonanie przebudowy wodnego kompleksu. Pod koniec stycznia poinformowano, że do najnowszego zamówienia na przebudowę wpłynęły trzy oferty. Spółka Transcom zaproponowała wykonanie modernizacji za blisko 30 mln 498 tys. złotych, konsorcjum firm Pre-Fabrykat oraz AKVAHELP Metal wyraziło chęć zrealizowania inwestycji za 32 mln 986 tys. złotych, natomiast spółka KARPAT-BUD zgłosiła chęć wykonania prac za 35 mln 178 tys. złotych. Teraz już wiadomo, że przebudową kąpieliska zajmie się katowicka firma Transcom, której oferta – opiewająca na blisko 30,5 mln złotych – została uznana za najkorzystniejszą. Wykonawca zadeklarował zakończenie prac do 30 grudnia 2022 roku.

Zdjęcia wykonane 6 maja 2021. Fot. Artur Ciachowski:

Jak ma się zmienić kąpielisko przy Śląskiej? – Inwestycja realizowana będzie w formule “zaprojektuj – wybuduj”. Jej zakres obejmie opracowanie dokumentacji projektowej oraz przebudowę kompleksu, czyli: budowę stalowych niecek basenów o łącznej powierzchni ponad 2,5 tys. m² wraz z wyposażeniem, zjeżdżalni, wodnego placu zabaw, tarasów wraz z żaglami solarnymi, trybun, altan wypoczynkowych, wieży ratowniczej, przebieralni, budynku technologii basenowej wraz z zagospodarowaniem terenu, infrastrukturą komunikacyjną, małą architekturą oraz nasadzeniem zieleni. Wykonany zostanie także demontaż, oczyszczenie i ponowny montaż dwóch rzeźb – wyliczała w grudniu ubiegłego roku Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu.

Nowością na kąpielisku będzie wodny plac zabaw z dwoma zjeżdżalniami i wieloma urządzeniami zabawowymi dla dzieci. Znajdą się tam m. in.: armatki wodne, wiadra przelewowe, tryskające dysze w kształcie jeżyków, liści czy też muchomorów. Kolejną atrakcją dla nieco starszych amatorów wodnych kąpieli będzie 60-metrowa zjeżdżalnia rurowa oraz 15-metrowa zjeżdżalnia jednotorowa. Baseny rekreacyjne wyposażone zostaną w platformy dla osób niepełnosprawnych, a wśród urządzeń wodnych znajdą się m.in.: dzika rzeka, kula generująca fale, gejzery powietrzne, ścieżka pontonowa czy też przyrządy do masażu. Dla szukających ochłody i cienia przygotowane zostaną altany na lekkiej konstrukcji drewnianej z zadaszeniem materiałowym zsuwanym. Nie zabraknie również przebieralni, siedzisk i ławek – wymieniała Dzwonkowska.

Wizualizacje basenu przygotowane przez ASPA Pracownie Architektoniczną z Wrocławia:

Poprzedni artykułPrzeprowadzki Wrocław – jak znaleźć dobre usługi transportowe we Wrocławiu?
Następny artykułChcesz zacząć promować swoją markę na Tik Toku? Poznaj moc możliwości serwisu!