Strona główna 0_Slider 73. rocznica zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego. Przez Świdnicę przejdzie marsz pamięci

73. rocznica zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego. Przez Świdnicę przejdzie marsz pamięci

4

Mszą w świdnickiej katedrze rozpoczną się niedzielne uroczystości upamiętniające rtm. Witolda Pileckiego – oficera ZWZ-AK i dobrowolnego więźnia Auschwitz, który po wojnie został skazany przez władze komunistyczne na śmierć. 23 maja ulicami miasta przejdzie II Świdnicki Marsz Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu. Był bohaterem wojny z bolszewikami i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. wszedł w „kocioł” podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz, skąd uciekł pod koniec kwietnia 1943 r. Służył w AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.

W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji, w śledztwie był torturowany. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie jego ciało wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Do 1989 roku wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego, a w 2013 roku został awansowany do stopnia pułkownika.

W 73. rocznicę zamordowania przez władze komunistyczne rotmistrza Witolda Pileckiego, Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne oraz świdnicki oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zapraszają na II Świdnicki Marsz Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Uroczystości z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz orkiestry wojskowej z Garnizonu Wrocław odbędą się w najbliższą niedzielę, 23 maja 2021 roku.

Program uroczystości:

  • godz. 10.00-11.00 – Msza Święta w Katedrze Świdnickiej p.w. św. Stanisława i św. Wacława – pl. św. Jana Pawła II. Mszę w intencji zamordowanego rtm. Witolda Pileckiego odprawi J.E. ks. biskup senior prof. Ignacy Dec,
  • godz. 11.00-11.45 – przejście na pl. Św. Małgorzaty pod Pomnik Katyński,
  • godz. 11.45-12.30 – uroczystości pod pomnikiem: okolicznościowe przemówienia, Apel Poległych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, występ zespołu z Młodzieżowego Domu Kultury im. Kozara-Słobódzkiego.

Relacja z I Świdnickiego Marszu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego:

/Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne, PAP, opr. mn/