Strona główna Temat dnia Zmarł wieloletni pracownik Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Zmarł wieloletni pracownik Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

1

W nocy 1 kwietnia 2021 roku po długiej chorobie zmarł nasz wieloletni pracownik, maszynista parowozowy Jerzy Gryzgot. Miał 67 lat – poinformował zespół Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Jerzy Gryzgot z koleją związany był od początku lat 70-tych XX wieku, kiedy rozpoczął naukę w zasadniczej szkole zawodowej w Wałbrzychu o profilu kolejowym. Pracę zawodową na rozpoczął w Wagonowni w Jaworzynie Śląskiej a następnie w Parowozowni w Jaworzynie Śląskiej. Służbę na parowozach rozpoczął od pracy palacza, następnie pomocnika maszynisty. Następnie skierowany na kurs maszynisty parowozowego, ukończył go i złożył egzamin kwalifikacyjny. W następnych latach zdobył również uprawnienia do prowadzenia lokomotyw spalinowych. Po likwidacji Parowozowni w Jaworzynie Śląskiej podjął pracę jako ustawiacz manewrowy. Po przejściu na emeryturę zajął się życiem rodzinnym. W 2016 roku dołączył do zespołu Muzeum Kolejnictwa na Śląsku na stanowisku maszynisty parowozowego. Po zdaniu egzaminu weryfikacyjnego odzyskał prawo kierowania i powrócił do prowadzenia pociągów lokomotywą parową.

Śmierć Pana Jurka Gryzgota dla nas wszystkich jest wielkim ciosem i wielką stratą. Jurek Gryzgot, przez kolegów i przyjaciół zwany “Długim” na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako człowiek pogodny i pracowity – wspominają zmarłego członkowie zespołu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska i Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

/Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, opr. mn/