Strona główna 0_Slider Z nowego osiedla do centrum miasta tylko samochodem?

Z nowego osiedla do centrum miasta tylko samochodem?

13

Rozpoczęła się sprzedaż kolejnych działek na powstającym przy ul. Sudeckiej osiedlu domów jednorodzinnych “Na Wzgórzu”. Część domów już stoi, a mieszkańcy mają pierwsze problemy.

Zdjęcie UM Świdnica oraz Swidnica24.pl

Osiedle na około 100 domów powstaje w granicach miasta przy drodze powiatowej ze Świdnicy do Lubachowa na terenach, które wcześniej było użytkowane rolniczo. Ceny działek wahają się od około stu do blisko 200 tysięcy złotych. W informacji przetargowej czytamy: “Gmina Miasto Świdnica zrealizowała budowę drogi publicznej ul. Sudeckiej – działki nr 1069 (…) bez nawierzchni docelowej, a także zrealizowała  budowę  niezbędnej infrastruktury technicznej tj. sieć wodociągowa, kanalizacji sanitarnej i deszczowej w pasie drogowym ulicy Sudeckiej.”

Osiedle położone jest daleko od innych miejskich zabudowań z widokiem na malownicze góry. Ma to i zalety, i wady.  Największą okazuje się brak pieszych połączeń z resztą miasta. “Mieszkamy w Świdnicy, ale do “miasta” musimy jechać samochodem (!). Ewentualnie iść przez pole lub bardzo ruchliwą drogę, chyba powiatową (Bystrzycka), bez chodnika, ba, nawet bez solidnego pobocza. Miasto sprzedaje działki na potęgę, a 300 metrów chodnika (od Sudeckiej do Zacisze, Kątna, Jarzyny) to nie ich problem, bo to droga powiatowa.” – interweniuje jeden z czytelników.

Ulica Bystrzycka została gruntownie wyremontowana w 2014 roku. “Została wymieniona nawierzchnia, zbudowano nowe chodniki ze ścieżką rowerową, poszerzono zjazd w ulicę Westerplatte, wybudowano także zjazd w nieistniejącą jeszcze drogę, która poprowadzi na nowe osiedle mieszkaniowe.” – informowaliśmy 26 września 2014 roku. Remont przeprowadzał powiat świdnicki jako zarządca drogi, ale wpływ na realizację miały jeszcze dwa samorządy, miasto i gmina Świdnica. Miasto wyłożyło ponad milion złotych (całość kosztowała 3,3 miliona złotych). Mimo to wówczas nie poprowadzono chodnika do planowanego osiedla.

Czy obecne władze miasta planują rozwiązanie tej sytuacji? Czekamy na odpowiedź świdnickiego magistratu.

/asz/