Strona główna Bez kategorii Bystrzycka jak nowa

Bystrzycka jak nowa [FOTO]

16

Wyjątkowo szybko udało się gruntownie zmodernizować jedną z najbardziej zdegradowanych ulic w Świdnicy. A że sukces ma wielu ojców,  można się było przekonać podczas oficjalnego oddania ulicy Bystrzyckiej do użytku.

Bystrzycka_9

Droga nr 2876 D jest w zarządzie powiatu świdnickiego. Od lat była zmorą kierowców. Z powodu dziur, nie tylko w granicach miasta, ale i dalej, aż do zjazdu w kierunku Bystrzycy, obowiązywało ograniczenie prędkości. Gruntowny remont był konieczny, gdyby jednak nie montaż finansowy, sam powiat, który przeżywa poważne problemy finansowe, nie dałby rady. Znaczną część środków udało się pozyskać z Narodowego Funduszu Przebudowy Dróg Lokalnych – 1 673 511,00 zł. Do inwestycji dołożyły się Świdnica – 1 180 000,00 zł i gmina Świdnica – 150 000,00 zł, udział powiatu to 343 511,65 zł. W sumie modernizacja kosztowała 3 347 022,65 zł. Dodatkowo miasto w ramach osobnego zadania za 210 tysięcy złotych wymieniło oświetlenie.

Wykonawcą była rodzima firma – Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów. Prace rozpoczęły się 19 maja i zakończyły 15 września. Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego, która nadzorowała inwestycję, podkreśla, że zadanie zostało wykonane nie tylko w terminie, ale i w bardzo dobrej jakości. – Gwarancja jest na trzy lata, jednak jestem przekonany, że droga będzie w takim stanie jak obecnie także za 5 lat – zapowiada. Na Bystrzyckiej została wymieniona nawierzchnia, zbudowano nowe chodniki ze ścieżką rowerową, poszerzono zjazd w ulicę Westerplatte, wybudowano także zjazd w nieistniejąca jeszcze drogę, która poprowadzi na nowe osiedle mieszkaniowe. – W trakcie pojawiły się problemy – przyznaje Sabina Cebula z zarządu powiatu, odpowiedzialna za inwestycje drogowe. – Część mieszkańców była niezadowolona z wycięcia pasa zieleni. Był to jednak konieczny zabieg i w zamian już nasadziliśmy przy pomocy Nadleśnictwa  15 nowych drzew. Kolejne rośliny uzupełnimy do kwietnia przyszłego roku.

Nie trudno było zauważyć, że trwa kampania wyborcza. Nie wszyscy chętni do świętowania zmieścili się pod namiotem, ustawionym na nowym parkingu przy Bystrzyckiej. Na uroczystości obecni byli starosta Zygmunt Worsa z wicestarosta Alicją Synowską, prezydent Wojciech Murdzek, wójt Teresa Mazurek ze swoim zastępcą, radni powiatowi, dyrektorzy. Nie zabrakło też przedstawicieli wykonawcy i wszelkich instytucji, uczestniczących w inwestycji.

/asz/

Poprzedni artykułNapad na… szalet
Następny artykułSzczęśliwy finał „akcji ratunkowej”