Strona główna 0_Slider Weekendowe porządki dla Ziemi: Hycel, jeziorko Daisy, Flesza Nowomłyńska, Chwałków, Bystrzyca

Weekendowe porządki dla Ziemi: Hycel, jeziorko Daisy, Flesza Nowomłyńska, Chwałków, Bystrzyca

0

Dedykowany środowisku naturalnemu Dzień Ziemi przypadał 22 kwietnia. W powiecie świdnickim akcje wyznaczono na dogodniejszy termin i tak prządki wyznaczono na sobotę i niedzielę. Społecznicy ruszają do pracy na wielu frontach.

Fot. UM Świdnica

Jak bardzo zanieczyszczony odpadami jest powiat świdnicki, najlepiej wie Waldemar Woźniak, społecznik z Pszenna, który od dwóch lat Dzień Ziemi obchodzi codziennie. Dzięki swojej systematycznej pracy wyciągnął z rzek, stawów, lasów, przydrożnych rowów, łąk i pól co najmniej 150 ton śmieci. Nie wszyscy mogą poświecić równie dużo czasu i energii, ale chętnych do oczyszczania środowiska naturalnego nie brakuje, a dowodem na to są akcje planowane na 24 i 25 kwietnia. Dołączyć może każdy chętny!

Hycel

Z inicjatywy świdnickiej fabryki Electrolux w sobotę, 24 kwietnia o godzinie 10.00 rozpocznie się sprzątanie Hycla i okolic. – Electrolux to  nie tylko organizacja. To przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. Jako społeczność chcemy mieć realny wpływ na otaczające nas środowisko. Dlatego w związku obchodami Dnia Ziemi wyszliśmy z inicjatywą do Czystej Świdnicy z propozycją pomocy w sprzątaniu najbardziej zanieczyszczonych terenów. Dostaliśmy informację, że w pobliżu znajduje się takie miejsce – jest to tzw. „Hycel”- piękna, acz zanieczyszczona okolica chętnie wybierana przez mieszkańców na spacery i różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu. Udało nam się zorganizować wydarzenie, które z pewnością przyczyni się do dobrej zmiany – Sprzątanie Świata. Jako firma zapewniamy wszelkie środki potrzebne do realizacji zadania: rękawice, worki, łopaty oraz kontenery na odpady, a jako członkowie lokalnej społeczności prosimy o wasze wsparcie w akcji i serdecznie zapraszamy do „zabawy” – zachęca Marzena Sztandera, asystentka zarządu świdnickiej fabryki Electroluxa. Zbiórka dla wolontariuszy przy ul. księdza Dionizego Barana (na skrzyżowaniu z ul. Stęczyńskiego, naprzeciwko Hotelu Esperanto). Organizatorzy przypominają o obowiązku zachowania dystansu oraz zasłaniania nosa i ust.

Flesza Nowomłyńska i rzeka Bystrzyca

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Stowarzyszenie Polska 2050 i Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Górnej “TRZY SOSNY ” zapraszają w sobotę 24.04. o godz. 12:00 na Ekospacer połączony ze sprzątaniem terenów spacerowych w Świdnicy: Flesza Nowomłyńska, zbiórka na parkingu przy lodowisku ul. Śląska, a w Bystrzycy Górnej otoczenie rzeki Bystrzyca, zbiórka na parkingu przy świetlicy wiejskiej w Bystrzycy Górnej.

Chwałków

W związku z organizowaną w całej Polsce akcją Klubu Młodych Stowarzyszenia “Dla Polski”, pn. #SprzątamyDlaPolski serdecznie zapraszamy do udziału w tym projekcie w miejscowości Chwałków (Gmina Marcinowice). Akcja odbędzie się w dniu 24 kwietnia (sobota) – od godziny 11:00 będziemy na terenie Chwałkowa (w szczególności na obrzeżach) i najbliższych okolicach sprzątać Ziemię. Jest to akcja ekologiczna mająca na celu wspólna troskę o naszą planetę oraz najbliższe środowisko w naszej lokalnej społeczności. Forma akcji zostanie dostosowana do panujących warunków epidemicznych. Projekt został objęty honorowym patronatem Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Jeziorko Daisy

W trzech miejscach jednocześnie uczestnicy akcji “Sprzątamy Jeziorko Daisy” planują wykonać prace porządkowe i tym samym uczcić Światowy Dzień Ziemi. Gminne koło PTTK Sudety do udziału w turystyczno-ekologicznej akcji zaprosiło ponad 70 osób i nadal spływają kolejne zgłoszenia. Partnerami wydarzenia są gmina Świnica i Gminny Ośrodek Kultury Sportu Rekreacji w Świdnicy.

Sprzątanie Jeziorka Daisy rozpocznie się w niedzielę, 25 kwietnia o godzinie 10.00 w trzech różnych miejscach:

na parkingu przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa (Mokrzeszów 111).
na parkingu przy pętli autobusowej w Pogorzale (Pogorzała 15),
na parkingu przy murze dworu w Witoszowie Górnym 15.

Zapisy do udziału w akacji prowadzone są pod numerem telefonu 608303045. Pakiety startowe (rękawiczki, worki) przygotował Dział Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Świdnica. Zebrane przez uczestników śmieci zostaną wywiezione przez Nadleśnictwo Świdnica.

Poprzedni artykułRekin w czołówce, znakomity start w Lubaniu [FOTO]
Następny artykułJak przygotować akwarium?