Strona główna 0_Slider Trwa budowa punktów szczepień powszechnych na świdnickim lodowisku oraz w strzegomskiej hali...

Trwa budowa punktów szczepień powszechnych na świdnickim lodowisku oraz w strzegomskiej hali sportowej [FOTO]

3

Na terenie lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz hali widowiskowo-sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu trwają przygotowania do uruchomienia punktów masowych szczepień przeciw COVID-19. W przystosowanych do nowej roli sportowych obiektach będzie można szczepić w sumie około 900 osób dziennie.

fot. OSiR Strzegom, UM Świdnica

Zgodnie z rządowymi wytycznymi, w ramach Narodowego Programu Szczepień w każdym powiecie powinny powstać co najmniej dwa duże punkty szczepień. – Punkty Szczepień Powszechnych powinny być organizowane przez JST [jednostki samorządu terytorialnego – red.] we współpracy z PWDL [podmiotem wykonującym działalność leczniczą]. Każdy powiat może zwrócić się do wojewody o jednorazową dotację w wysokości 5 tys. zł. na utworzenie jednego nowego PSP [punktu szczepień powszechnych]. Środki finansowe przekazywane będą po uruchomieniu już punktu szczepień – informuje biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Decyzją wojewody Jarosława Obremskiego, w powiecie świdnickim do uruchomienia punktów wytypowane zostały Świdnica i Strzegom.

Obecnie trwają przygotowania do otwarcia punktu szczepień w hali lodowiska na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Jego obsługę zapewni wyspecjalizowana kadra medyczna z przychodni „Eskulap”, a koordynatorem działań będzie Piotr Pamuła, zastępca komendanta hufca ZHP w Świdnicy.

Na terenie lodowiska przygotowanych zostanie pięć stanowisk. Planuje się szczepić około 500 osób dziennie – w miarę pozyskiwania szczepionek z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Miasto zapewni m.in. obsługę logistyczną, wyposażenie biurowe, sprzęt komputerowy, środki higieniczne, środki ochrony osobistej, lodówki. Świdnicki punkt ma być gotowy do uruchomienia już 19 kwietnia, jednak ostateczny termin zależeć ma od decyzji rządu.

Ostatnie prace związane z uruchomieniem punktu szczepień trwają również na terenie hali widowiskowo-sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu. Przewiduje się, że będzie tam można wykonywać ponad 400 szczepień dziennie – uruchomione zostaną 4 stanowiska szczepienne, a w każdym z nich będzie odbywać się ponad 100 szczepień dziennie.

Z wnioskiem do wojewody dolnośląskiego o utworzenie PSP w Strzegomiu wystąpili wspólnie burmistrz Strzegomia – Zbigniew Suchyta i prezes Strzegomskiego Centrum Medyczno-Diagnostycznego Sp. z o.o. w Strzegomiu – Dariusz Gajecki. Zadaniem strzegomskiego samorządu było zapewnienie m.in. obsługi logistycznej, sprzętu komputerowego, środków higienicznych i środków ochrony osobistej. Szczepienia będą wykonywały pielęgniarki ze Strzegomskiego Centrum Medyczno-Diagnostycznego Sp. z o.o. w Strzegomiu – informują urzędnicy ze strzegomskiego ratusza. Jak dodają, wszystko wskazuje na to, że strzegomski punkt ruszy 1 maja.

/opr. mn/

Poprzedni artykułNiewybuch na polu
Następny artykułNa celowniku znajduje się groźny beniaminek