Strona główna 0_Slider Szajka wysadzająca bankomaty zatrzymana. To oni stoją za próbą kradzieży w Świebodzicach

Szajka wysadzająca bankomaty zatrzymana. To oni stoją za próbą kradzieży w Świebodzicach

0

Czterech recydywistów wysadzających bankomaty zatrzymali policjanci z Poznania. Mają na koncie co najmniej sześć włamań i kradzież 1,5 mln zł w gotówce – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu. Jak potwierdza rzecznik mł. insp. Andrzej Borowiak, szajka stoi także za wydarzeniami, do których doszło w połowie marca w Świebodzicach.


Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, przy wsparciu jednostek kontrterrorystycznych z Poznania, Gorzowa, Wrocławia i Szczecina, wkroczyli w czwartek do wytypowanych mieszkań oraz domów na terenie województwa lubuskiego. Podczas akcji zostało zatrzymanych czterech mężczyzn podejrzanych o włamania do bankomatów na terenie województwa wielkopolskiego, lubuskiego, pomorskiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Na trop tej grupy przestępczej wpadli policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu. Zdobyli informacje o osobach działających w tej grupie, o metodzie działania oraz o sposobach ukrywania się lub zacierana tropów. Policjanci zebrali także materiał dowodowy, który przedłożono prokuratorom z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Na podstawie przeprowadzonych analiz oraz konsultacji z prokuratorami zaplanowana została akcja zatrzymania podejrzanych.

Mariusz G, Marek S, Sławomir B. oraz Krzysztof R. są recydywistami. Poznali się w różnych zakładach karnych w Polsce, gdzie odsiadywali wyroki za przestępstwa kryminalne. Po wyjściu z więzienia nawiązali kontakt i zaczęli okradać bankomaty. Włamywali się do nich używając mieszanin gazowych. Łącznie zrabowali 1.5 mln zł w gotówce. Podczas akcji policjanci przeszukali wiele pomieszczeń i obiektów. Między innymi znaleźli 100 tys. euro w gotówce. Zabezpieczyli także samochód i narzędzia służące do włamań.

Do próby kradzieży pieniędzy z bankomatu doszło także 16 marca w Świebodzicach. Sprawcy poważnie uszkodzili urządzenie stojące przy markecie na ul. Strzegomskiej. – Około 2.50 doszło do usiłowania kradzieży pieniędzy z bankomatu. Zamiar się nie powiódł – informowała Magdalena Ząbek z KPP w Świdnicy.

Na podstawie zebranych materiałów dowodowych prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu przedstawili zatrzymanym zarzuty włamań przy wykorzystaniu metody wybuchowej. Sprawcy działali przy tym w warunkach recydywy. Na wniosek policji i prokuratury – Sąd Rejonowy w Poznaniu aresztował wszystkich zatrzymanych. Grozi im do 10 lat więzienia.

/Źródło KWP Poznań/

Poprzedni artykułCzytelnik pyta: Czy fragment Wrocławskiej doczeka się asfaltu?
Następny artykułOddali ponad 20 litrów krwi. Krwiodawcy z Żarowa odznaczeni