Strona główna 0_Slider Świdniczanie ruszyli święcić pokarmy. Rzecznik Episkopatu: błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny może...

Świdniczanie ruszyli święcić pokarmy. Rzecznik Episkopatu: błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny może odbyć się w domu

4

Drugi rok z rzędu święta wielkanocne odbywają się w cieniu epidemii koronawirusa. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia inaczej niż zwykle odbywa się święcenie pokarmów. Część świdnickich parafii postanowiła zorganizować je przed kościołami, a z tradycyjnego błogosławienia zrezygnowano w parafii katedralnej. – Jeśli w Wielką Sobotę nie ma możliwości pobłogosławienia pokarmów na stół wielkanocny w kościele, można to uczynić w domu – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Rzecznik Episkopatu wyjaśnia, że w obecnych warunkach epidemicznych, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku, błogosławieństwo pokarmów przeznaczonych na stół wielkanocny może odbyć się w domu. – Może to uczynić ojciec lub głowa rodziny, albo ktoś z członków rodziny odmawiając specjalną modlitwę błogosławieństwa pokarmów. Błogosławieństwo pokarmów powinno się odbyć przed porannym wspólnym posiłkiem w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – zaznacza.

Ks. Gęsiak zwraca również uwagę na to, że błogosławieństwo pokarmów w formie domowej liturgii wymaga odpowiedniego przygotowania. – Zadbajmy o to, aby błogosławieństwo pokarmów odbyło się w odpowiedniej formie. Przykryjmy stół białym obrusem i zapalmy wielkanocną świecę np. Caritas – mówi rzecznik Episkopatu, przypominając przy tym, że do błogosławieństwa pokarmów można zastosować modlitwy udostępnione przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, które zostały udostępnione również na stronach diecezji świdnickiej.

Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

Przed rozpoczęciem obrzędu można zaśpiewać pieśń wielkanocną, np. „Zwycięzca śmierci”.

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5,16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

albo:

Mt 6,31-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajcie słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Ojciec rodziny lub przewodniczący:

Módlmy się. Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Na zakończenie można zaśpiewać pieśń wielkanocną, np. „Otrzyjcie już łzy płaczący”.

/opr. mn/

fot. Artur Ciachowski