Strona główna 0_Slider Świdnicki szpital kupi nowoczesny mammograf cyfrowy

Świdnicki szpital kupi nowoczesny mammograf cyfrowy

6

Jeszcze w tym roku ze środków budżetu państwa zakupiony zostanie nowoczesny mammograf cyfrowy, który zastąpi wysłużony aparat używany w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy. Na ten cel placówka otrzyma blisko 599 tys. złotych.

Mammograf cyfrowy (zdjęcie ilustracyjne, fot. Podlaski Urząd Wojewódzki)

Świdnicki szpital znalazł się w gronie 69 placówek medycznych, które w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej i zadania o nazwie „Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów – mammografy na lata 2021-2022” otrzymają dofinansowanie pozwalające na zakup nowego urządzenia. Decyzja w sprawie przyznania środków została ogłoszona 1 kwietnia.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, celem przywołanego zadania jest „zapewnienia dostępu do najnowszych osiągnięć technicznych i technologicznych w zakresie diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych poprzez wymianę wyeksploatowanych mammografów analogowych i ucyfrowionych na nowe aparaty cyfrowe dedykowane do pracowni stacjonarnych lub mobilnych podmiotów leczniczych, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zawartej z publicznym płatnikiem, w tym w zakresie realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu profilaktyki raka piersi”.

Uczestnicy zorganizowanego przez resort zdrowia konkursu na realizatorów zadania Narodowej Strategii Onkologicznej mogli wnioskować o dofinansowanie wynoszące maksymalnie 600 tys. zł / jeden mammograf cyfrowy.

/SP ZOZ Świdnica, Ministerstwo Zdrowia, opr. mn/