Strona główna 0_Slider Podpalają trawy, nieużytki, a nawet drzewa

Podpalają trawy, nieużytki, a nawet drzewa [FOTO]

0

Czasem do rzucony bezmyślnie niedopałek papierosa, ale najczęściej celowe działanie. Mimo apeli i zagrożenia wysoką karą podpalacze dalej wywołują pożary traw, nieużytków, a nawet drzew.

Fot. OSP Strzegom

Od 15 marca do 8 kwietnia strażacy z powiatu świdnickiego do pożarów traw i nieużytków byli wzywani 25 razy. – Trzy interwencje dotyczyły pożaru drzew – mówi st. kpt. Łukasz Grzelak z PSP w Świdnicy. Pełne ręce roboty mieli m.in. druhowie z OSP Jaworzyna Śląska i OSP Stregom, którzy udokumentowali na fotografiach działania podejmowane w marcu i kwietniu. Paliły się m.in. trwały nad żwirownią w Jaworzynie Ślaskiej czy gałęzie w Strzegomiu.

W niedzielę, 11 kwietnia OSP Świdnica i JRG Świdnica gasiły pożar traw w okolicach tzw. Hycla w Świdnicy. Fot. OSP Świdnica:

Wypalanie traw jest zakazane. Za taki czyn kodeks karny przewiduje karę  grzywny do 5 tysięcy złotych. Jeżeli pożar traw lub nieużytków skończy się pożarem okolicznych zabudowań, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Wbrew obiegowej opinii wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed kataklizmu. Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu – zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, giną również zwierzęta. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, w których życie tracą także ludzie – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

/red./

Poprzedni artykułDronem nad Świdnicą – Park Centralny [FOTO]
Następny artykułChoinki nie tylko od święta