Strona główna 0_Slider Obostrzenia ponownie przedłużone. Jest decyzja w sprawie otwarcia żłobków i przedszkoli

Obostrzenia ponownie przedłużone. Jest decyzja w sprawie otwarcia żłobków i przedszkoli

0

Od najbliższego poniedziałku dzieci będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Od 19 kwietnia dopuszczone będzie również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu. Podczas zorganizowanej w środę konferencji prasowej szef resortu zdrowia zapowiedział przedłużenie obowiązywania pozostałych restrykcji do 25 kwietnia, przy czym hotele pozostaną nieczynne do 3 maja włącznie

Sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna. Wzrosty zakażeń ustabilizowały się na poziomie 20 tys. dziennie. Widzimy, że mniej więcej od dwóch tygodni jest malejąca liczba zleceń na testy. Apogeum trzeciej fali zachorowań mieliśmy w zeszłych tygodniach. Teraz następuje apogeum w szpitalach – mówił minister Niedzielski. To właśnie z tego powodu rząd podjął decyzję o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń, z kilkoma wyjątkami.

– 19 kwietnia otwieramy żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dopuszczamy także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób – poinformował szef resortu zdrowia. – Wszystkie pozostałe regulacje i restrykcje będą obowiązywały. Będą trwały do niedzieli 25 kwietnia (…) Chciałem zwrócić uwagę, że świadomie podejmujemy o tygodniowym wydłużeniu obostrzeń, bo chcemy podejmować na bieżąco decyzję. Nie chce definiować deklaracji, co będzie się działo w kolejnych tygodniach. Priorytetem jest edukacja, aby przywracać normalne funkcjonowanie dzieci i młodzieży – dodał.

Przedłużamy o dwa tygodnie restrykcje dotyczące hotelów. Do 3 maja nie będzie możliwości prowadzenia hoteli i obiektów noclegowych – przekazał Niedzielski. Resort zdrowia poinformował równocześnie, że zakaz nie będzie dotyczyć m.in. hoteli robotniczych, a także noclegów świadczonych w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian do niedzieli, 25 kwietnia

 • Handel:
  • wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
  • w placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m² – w sklepach powyżej 100 m².
 • Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m². Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
 • Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.
 • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
 • Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

/opr. mn/

fot. Ministerstwo Zdrowia

Poprzedni artykułPonad 21 tys. nowych zakażeń w kraju, zmarły 803 osoby. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim?
Następny artykułKredyt gotówkowy w banku czy przez Internet – co się bardziej opłaca?