Strona główna Wydarzenia Świdnica “Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!” Kampania społeczna świdnickiego MOPS i sanepidu

“Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!” Kampania społeczna świdnickiego MOPS i sanepidu

0

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy, we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Świdnicy, przystąpił do ogólnopolskiej kampanii “Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!”, która skierowana jest do kobiet w wieku prokreacyjnym, kobiet w ciąży oraz ich bliskich i znajomych.

Włączenie się Świdnicy w kampanię społeczną “Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!” jest odpowiedzią na niepokojące dane GIS dotyczące zachowań zdrowotnych kobiet w ciąży i osób z ich najbliższego środowiska: ok. 2% ciężarnych Polek przyjmuje środki uspokajające lub nasenne, ok. 7% pali papierosy, a aż ponad 10% pije alkohol. Dodatkowo ponad 22% ciężarnych jest codziennie narażonych na wdychanie dymu tytoniowego w domu. Dane te wskazują, że nadal wiele Polek uważa, że palenie, czy picie w ciąży nie jest szkodliwe dla płodu. Niepokojące jest też to, że lekarze często pomijają temat szkodliwości powyższych zachowań w rozmowie z pacjentką lub wręcz nie widzą nic niepokojącego w spożywaniu niewielkich ilości alkoholu, o czym w gabinecie lekarskim dowiedziało się ok. 1,5% Polek. Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety i jej najbliższych. Chcemy, by świadomość wpływu zachowań i stylu życia bezpośrednio na rozwijające się dziecko, pozwoliła im cieszyć się tym czasem – przytaczają pracownicy MOPS.

Siedzibę naszego Ośrodka przy ul. Franciszkańskiej odwiedza wielu rodziców, m.in. z uwagi na świadczenia rodzinne, świadczenia 500+ oraz Kartę Dużej Rodziny. Dlatego specjalnie dla Nich udostępniamy materiały edukacyjne, które zachęcają do prowadzenia zdrowego stylu życia i bycia niezależnym od zachowań negatywnie wpływających na zdrowie. Przekaz w nich zawarty zwiększy wiedzę odbiorców kampanii, m.in. na temat skutków zdrowotnych wynikających z używania substancji psychoaktywnych oraz korzyści, jakie dają codzienna aktywność fizyczna i zdrowa dieta – tłumaczą przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.

/MOPS Świdnica, opr. mn/