Strona główna 0_Slider Miejskie imprezy pod znakiem zapytania. Pandemia i obostrzenia ponownie uniemożliwią zorganizowanie Dni...

Miejskie imprezy pod znakiem zapytania. Pandemia i obostrzenia ponownie uniemożliwią zorganizowanie Dni Świdnicy?

1

Z powodu sytuacji epidemicznej oraz wprowadzonych przez rząd obostrzeń w ubiegłym roku podjęto decyzję o odwołaniu lub zorganizowaniu w skromniejszej formie szeregu miejskich wydarzeń kulturalnych. Wiele wskazuje, że sytuacja powtórzy się również w roku 2021. – Bardzo liczymy, że uda się przeprowadzić szereg mniejszych wydarzeń plenerowych, natomiast Dni Świdnicy i Święta Dzika w takiej odsłonie, jaką znamy z ostatnich lat, niestety nie będzie – mówi dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury

W kwietniu ubiegłego roku świdnicki samorząd podjął decyzję o dokonaniu zmian w budżecie miasta, w wyniku których ograniczono wydatki na organizację lub współorganizację szeregu wydarzeń, imprez i inicjatyw, wśród których znalazły się m.in. Dni Świdnicy, Święto Dzika, Noc Świętojańska, Dni Papieskie, Festiwal Piosenki Przedszkolnej, Festiwal Kyczera, Noc Bibliotek, Świdnickie Noce Jazzowe, Alchemia Teatralna, Nagrody Gospodarcze Muflony, rowerowa akcja „Świdnica na Rowery”, cykl biegów na orientację „Orientuj się w Świdnicy”. Finansowe zmiany tłumaczono trwającą pandemią i wprowadzonymi z jej powodu ograniczeniami.

Niezbyt optymistycznie wygląda również kwestia organizowania miejskich imprez w roku 2021. – Mamy trudny czas pandemii, kolejne lockdowny, zakazy gromadzenia większej liczby ludzi. Dlatego doszliśmy do wniosku, że organizacja imprezy masowej takiej jak dni miasta wiąże się z dużym ryzykiem organizacyjnym – wyjaśnia Anna Rudnicka, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury. – Bardzo liczymy, że uda się przeprowadzić szereg mniejszych wydarzeń plenerowych, natomiast Dni Świdnicy i Święta Dzika w takiej odsłonie, jaką znamy z ostatnich lat, niestety nie będzie – dodaje Rudnicka.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, w całym kraju ograniczona pozostaje działalność instytucji kultury. Domy i ośrodki kultury mają zakaz prowadzenia działalności związanej z udziałem publiczności, w tym prowadzenia działalności edukacyjnej, projekcji filmów oraz organizowania koncertów i wernisaży. Zakaz działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo z udziałem publiczności w kinach i na otwartej przestrzeni dotyczy kin, zawieszone pozostają wszystkie wydarzenia z udziałem publiczności w teatrach, operach i filharmoniach, natomiast muzea i galerie sztuki mają zakaz udostępniania zbiorów w zamkniętych pomieszczeniach oraz organizowania wydarzeń z udziałem publiczności. Rządowe rozporządzenie zabrania również organizowania zgromadzeń powyżej 5 osób.

/mn/

Poprzedni artykułNietrzeźwy leżący na jezdni, brakujące pokrywy studzienek. Interwencje straży miejskiej
Następny artykułStrzegom rozpoczyna sezon rowerowy. Do wypożyczenia jest blisko 50 jednośladów