Strona główna 0_Slider Dronem nad Świdnicą – zalew Witoszówka i dawne leningrady

Dronem nad Świdnicą – zalew Witoszówka i dawne leningrady [FOTO]

0

W 1990 roku świdniczanie mogli spacerować nad zalewem Witoszówka, ale na sąsiadujące z ul. Polna Droga osiedla domów jednorodzinnych i blokowisko nie mieli wstępu. Ten teren wciąż był we władaniu Armii Radzieckiej.

Zalew Witoszówka powstał w latach 1978-79. Po wybudowaniu zapory na potoku Witoszówka woda zalała ok. 8 ha terenu. Zbiornik ma charakter retencyjny, ale od początku służył także jako miejsce rekreacji. Powstały pomosty, a nawet zjeżdżalnie do wody, które szybko zlikwidowano. W 2016 roku nad zalewem powstał bosmanat z wypożyczalnią rowerów wodnych i kajaków. Od ponad roku z uroków akwenu nie można korzystać z powodu pandemii i remontu zapory. Prace mają zakończyć się na przełomie kwietnia i maja tego roku, co pozwoli ponownie napełnić zbiornik wodą.

Na zdjęciach widać również ulice Stanisława Moniuszki, Ignacego Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. Tutaj znajduje się 10 z 14 wybudowanych w latach 1985-86 leningradów. Bloki powstały na mocy decyzji dowództwa Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, a powodem było zwiększenie liczby pracowników administracyjno-sztabowych, dla których potrzebne były nowe miejsca do zakwaterowania. Budynki od reszty miasta odgradzały wysokie mury, bramy i szlabany. Zamknięty dla polskich mieszkańców obszar obejmował także poniemiecką dzielnicę willową przy ulicach Fryderyka Chopina, Tadeusza Kościuszki i Adama Mickiewicza.

Na fotografiach widoczne są również wiadukty nad Polną Drogą oraz skatepark.

Zapraszamy do oglądania fotorelacji autorstwa Artura Ciachowskiego.

/Foto: Artur Ciachowski/