Strona główna 0_Slider Zmarł świdnicki radny Albert Gaszyński

Zmarł świdnicki radny Albert Gaszyński

0

W wieku 77 lat zmarł Albert Gaszyński, wieloletni radny Rady Miejskiej w Świdnicy, racjonalizator, społecznik, były piłkarz i działacz sportowy, uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Świdnicy.

Albert Gaszyński urodził się 20 marca 1944 roku we Francji, w rodzinie polskich emigrantów. Po powrocie z emigracji, od 1947 roku był mieszkańcem Świdnicy. Pierwszą pracę zawodową, jako ślusarz, podjął w Świdnickiej Fabryce Wagonów, w której pracował do roku 1967. Następnie podjął pracę w Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych na okres blisko 30 lat. Był inicjatorem powstania oraz pierwszym społecznym prezesem spółdzielczego zrzeszenia pomocy w budowie domków jednorodzinnych przy Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych. Dzięki tej inicjatywie zostało wybudowanych 16 domków w zabudowie szeregowej na dzisiejszym osiedlu Zwierzynieckim.

Albert Gaszyński od najmłodszych lat związany był z Miejskim Klubem Sportowym Polonia Świdnica. Barwy tego klubu reprezentował w zespołach piłkarskich począwszy od drużyny młodzików, kończąc na pierwszej drużynie seniorskiej, w której rolę kapitana drużyny pełnił w latach 1970-74. W latach 90. przyjął posadę kierownika MKS Polonia ds. działalności gospodarczej i prowadzenia przy klubie zakładu pracy chronionej. W roku 1998 dostąpił zaszczytu pełnienia funkcji wiceprezesa klubu, a w roku 2000 został powołany na prezesa MKS Polonia Świdnica.

Albert Gaszyński trzykrotnie wybierany był do Rady Miejskiej w Świdnicy. Po raz pierwszy w jej szereg wstąpił 27 maja 1990 roku, startując z listy Miejskiego Komitetu Obywatelskiego – Niezależne Forum Społeczne. W latach 1990-1994 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy. Do świdnickiej rady został ponownie wybrany w wyborach samorządowych w 2014 i 2018 roku.

Za całokształt działalności Albert Gaszyński otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń. Do najważniejszych zaliczyć można: Złotą Odznakę Zasłużonego Metalowca, Złotą Odznakę OZPN Wałbrzych, medal za zasługi dla województwa wałbrzyskiego, Srebrną Odznakę PZPN, Złoty Medal 80-lecia PZPN, Srebrną Odznakę Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Złotą Odznakę Zasługi dla Sportu, wyróżnienie prezydenta Świdnicy za całokształt w dziedzinie kultury fizycznej, a także Brązowy Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta Polski. W listopadzie 2020 roku został wyróżniony tytułem Zasłużony dla Miasta Świdnicy.

11 marca informację o śmierci Alberta Gaszyńskiego przekazał przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy, Jan Dzięcielski. – Msza Święta w intencji zmarłego Śp. Pana Alberta Gaszyńskiego odbędzie się w sobotę 13 marca 2021 r. o godz. 7.30 w Kościele NMP Królowej Polski w Świdnicy, ul. Ignacego Prądzyńskiego 2 (Osiedle Młodych). Pogrzeb odbędzie się w dniu 13 marca 2021 r. (sobota) o godz. 13.00 na cmentarzu przy ul. Łukasińskiego w Świdnicy – informuje Dzięcielski.

/opr. mn/

Poprzedni artykułZaostrzą restrykcje w kolejnych województwach. Na Dolnym Śląsku na razie nie będzie nowych obostrzeń
Następny artykułPełna mobilizacja przed meczem w Oleśnicy