Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Zapora na Jeziorze Bystrzyckim planem zdjęciowym filmu „Baltazar”

Zapora na Jeziorze Bystrzyckim planem zdjęciowym filmu „Baltazar”

0

W poniedziałek w okolicach zapory Jeziora Bystrzyckiego realizowane będą zdjęcia do filmu fabularnego „Baltazar” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Tauron Ekoenergia informuje, że w dniu 29 marca 2021 roku w okolicach zapory stopnia wodnego Lubachów, planowana jest przez Skopia Film realizacja ujęć do filmu fabularnego pt. „Baltazar”. Na te potrzeby władze spółki wyraziły zgodę na dokonanie zrzutu jałowego ze stopnia w wysokości 20 m³/s od godziny 10.15 do godziny 11.30 – przekazał Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica.

„Baltazar” to współczesna interpretacja kultowego filmu zaliczanego do klasyki kina „Na los szczęścia, Baltazarze” Roberta Bressona z 1966 roku. – Film Bressona uznawany jest za jedno z arcydzieł francuskiej kinematografii. Jego akcja rozgrywa się na francuskiej wsi. Opowiada losy bezpańskiego osiołka, który trafia w ręce kolejnych właścicieli – bezdusznego piekarza czy cyrkowców – informuje Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, który wraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej dofinansował produkcję. – U Skolimowskiego historia zwierzęcia zaczynać się będzie w polskim cyrku, a kończyć we włoskiej rzeźni. Przekazywany z rąk do rąk, spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych. To gorzka, ale też pełna ciepłego humanizmu parafraza filmu drogi – dodano.

Autorami scenariusza są Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska, którzy wspólnie zrealizowali wcześniejsze produkcje reżysera „Cztery noce z Anną”, „Essential Killing” i „11 minut”. Producentem filmu jest Skopia Film, a włoskim koproducentem firma ALIEN FILMS SRL. Premiera polsko-włoskiej koprodukcji zaplanowano na listopad 2021 roku.

/UG Świdnica, PAP, opr. mn/