Strona główna Wydarzenia Nie żyje Jan Waszkiewicz, współtwórca Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej

Nie żyje Jan Waszkiewicz, współtwórca Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej

2

W wieku 77 lat zmarł prof. Jan Waszkiewicz, polityk, samorządowiec i współtwórca obok Janisława Muszyńskiego Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej.

Screen z nagrania Fundacji Spacerowa 7

Ukończył matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim, był nauczycielem i wykładowcą akademickim. W drugiej połowie lat 70. związał się z opozycją demokratyczną, był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników i następnie KSS KOR. Pełnił funkcję redaktora naczelnego „Biuletynu Dolnośląskiego”.  W 1980 wstąpił do „Solidarności”, zasiadał w prezydium zarządu Regionu Dolny Śląsk i Komisji Krajowej związku. W stanie wojennym początkowo ukrywał się, działał w niezależnej Radzie Edukacji Narodowej.

1 stycznia 1999 objął obowiązki marszałka województwa dolnośląskiego, pierwszego po utworzeniu tej funkcji. Pełnił ją do 2001[2].

Był jednym z pomysłodawców i współorganizatorem Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej (organizowane od 1999 do 2013 roku), a także jeden z inicjatorów Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego.

Poprzedni artykułZapora na Jeziorze Bystrzyckim planem zdjęciowym filmu „Baltazar”
Następny artykułSąd sądem? Świdniczanie nie dowiedzą się, na co poszedł milion złotych dywidendy z ŚPWiK