Strona główna 0_Slider Dziurawa jak ser Lipowa doczeka się ucywilizowania? Radni apelują

Dziurawa jak ser Lipowa doczeka się ucywilizowania? Radni apelują

11

Czy sąsiadująca ze zrewitalizowanym Parkiem Centralnym coraz bardziej ruchliwa ulica Lipowa doczeka się remontu i utwardzenia? Z zapytaniem w tej sprawie zwrócił się ostatnio do prezydent Świdnicy jeden z radnych, zaś przewodniczący Rady Miejskiej przekazał do władz miasta prośbę mieszkańców dotyczącą możliwości wybudowania wzdłuż Lipowej chodnika.

Na fatalny stan gruntowej nawierzchni fragmentu ulicy Lipowej, ale także tej części ulicy, która utwardzona jest kostką betonową, zwrócił uwagę radny Wiesław Żurek. – W ostatnim czasie przy ww. ulicy wybudowane zostały dwa duże, wielokondygnacyjne budynki mieszkalne, a w chwili obecnej powstaje trzeci. Mieszkańcy, którzy je zasiedlili, aby dojść do swoich mieszkań czy też dojechać, na dzień dzisiejszy mogą korzystać tylko z ulicy Lipowej, innej możliwości nie mają. (…) Bardzo proszę więc w imieniu mieszkańców, o których mowa powyżej, aby doraźnie uporządkować chociaż w minimalnym zakresie fragment ulicy Lipowej, ten utwardzony (szczególnie jego pobocza), bo wygląda to koszmarnie. Brudne, niesprzątane pobocza, połamane fragmenty betonowe byłych zainstalowanych tam ławek, dziko rosnące chwasty i krzewy – wskazuje radny.

Druga sprawa, chyba ważniejsza, dotyczy tego fragmentu ulicy Lipowej, który utwardzony nie jest, a przebiega przez skraj Parku Centralnego. Stanowi on również drogę publiczną pod zarządem Gminy Miasto Świdnica. Mimo fatalnego stanu nawierzchni, ogromnych dziur, kolein, błota, nie jest ona wyłączona z ruchu drogowego. Co prawda są tam pewne znaki informacyjne, które regulują kwestie prawne związane z jej użytkowaniem, ale powtarzam jeszcze raz, samochody mogą tamtędy jeździć, a to może skutkować ich uszkodzeniem. A dojście na pieszo mieszkańców wyżej wspomnianych budynków tą drogą do swoich domów jest naprawdę koszmarem, szczególnie po nawet niewielkich opadach deszczu – podkreślił Żurek.

O poprawę sytuację pieszych zaapelował również przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy, Jan Dzięcielski. – Mieszkańcy ulicy Lipowej zwrócili się z prośbą o rozważenie wybudowania chodnika wzdłuż tej ulicy. Powstałe przy drodze nowe mieszkania generują duży ruch pieszy (zwłaszcza seniorów i dzieci), który naraża (przy braku tego ciągu pieszego) uczestników ruchu na niebezpieczne sytuacje drogowe – stwierdził w złożonej interpelacji.

Do zapytań złożonych przez radnych władze Świdnicy jeszcze się nie odniosły. Kwestia Lipowej była jednak już wcześniej przedmiotem interpelacji. Radny Wiesław Żurek interweniował w tej sprawie w 2019 roku, dopytując o szanse rozpoczęcia drogowej inwestycji. – W najbliższym czasie nie planujemy przystąpienia do przebudowy ulicy Lipowej w Świdnicy. Obecnie skupiamy się na zadaniach dofinansowywanych ze środków zewnętrznych, a ul. Lipowa nie wpisuje się w kryteria żadnego z ogłoszonych programów przebudowy dróg gminnych. Nie mniej jednak, uznajemy inwestycję za ważną – np. w kontekście dopełnienia projektu rewitalizacji Parku Centralnego, dlatego też nie zamierzamy rezygnować z realizacji zadania. Przeciwnie, z chwilą ogłoszenia konkursu, w którego warunki będzie się wpisywać nasza inwestycja, zamierzamy aplikować o środki na jej realizację – zapewniała w udzielonej odpowiedzi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. Jak dodała, miasto dysponuje dokumentacją projektową dla tej inwestycji. Jej przygotowanie pochłonęło ponad 67 tys, złotych, z czego z budżetu miasta pokryto 40% tej kwoty, a pozostałe 60% przekazała firma deweloperska prowadząca inwestycje mieszkaniowe w sąsiedztwie Lipowej.

O planach świdnickiego magistratu dotyczących przebudowy ulicy Lipowej będziemy informować.

/mn/

fot. Artur Ciachowski

Poprzedni artykułJaka chemia samochodowa wymagana jest w każdym samochodzie?
Następny artykułJak chronić i stymulować rozwój słuchu dziecka?