Strona główna Artykuł sponsorowany Jak chronić i stymulować rozwój słuchu dziecka?

Jak chronić i stymulować rozwój słuchu dziecka?

0
Prawidłowy słuch u dziecka wpływa na rozwój jego mowy i przystosowanie do życia w społeczeństwie. Dziecko, które dobrze słyszy, nie ma problemów z komunikowaniem się i czuje się bezpiecznie. Im szybciej wykryjemy wadę słuchu u dziecka, tym większe szanse na udane leczenie. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie stymulować i chronić słuch dziecka, a także zapobiegać problemom w przyszłości.

Kiedy powinno się po raz pierwszy zbadać słuch dziecka?
Pierwsze badanie słuchu noworodków ma miejsce jeszcze w szpitalu. Często okazuje się, że maluszek ma jeszcze w uszach pozostałości wód płodowych i trzeba powtórzyć próbę. Jeśli wynik ponownie okaże się nieprawidłowy, rodzice otrzymują skierowanie na dalsze badania dziecka. W niektórych przypadkach konieczne jest wprowadzenie leczenia.

Jeśli ze słuchem noworodka wszystko w porządku, w późniejszych miesiącach warto bacznie obserwować rozwój malucha oraz jego reakcje na dźwięki. Rodzice powinni regularnie zgłaszać się na badania lekarskie.

Jak stymulować rozwój słuchu małego dziecka?
Podczas pierwszych miesięcy i lat życia dziecka, warto stymulować rozwój jego słuchu. Postaraj się jak najczęściej mówić do niemowlaka. Możesz opowiadać mu o wszystkim co robisz. Zachęcamy Cię do śpiewania, pokazywania książeczki, zabawek itd.

Wiele mam puszcza noworodkom taką samą muzykę, jak w trakcie ciąży. Niemowlęta chętnie słuchają również odgłosów odkurzacza, suszarki, pralki (te dźwięki przypominają im odgłosy z czasów, gdy przebywały w łonie matki).

Przedmioty, które szeleszczą lub grzechoczą i delikatnie pieszczą są świetne na pierwsze miesiące życia malucha. Możesz również samodzielnie przygotować pudełka, butelki, które wypełnisz ryżem, fasolą itd. Oprócz stymulacji słuchu, skup się również na jednoczesnym pobudzaniu pozostałych zmysłów czyli wzroku i dotyku. Dobrym pomysłem są kolorowe książeczki, które posiadają różne faktury, a po dotknięciu wydają różne, delikatne dźwięki.

W jakich sytuacjach dzieci są szczególnie narażone na wady słuchu?

 1. Skłonności do problemów ze słuchem są często dziedziczne. Zachowaj czujność, jeśli w rodzinie pojawiały się już przypadki niedosłuchu i głuchoty.
 2. Wady słuchu częściej zdarzają się u wcześniaków i noworodków z małą masą urodzeniową.
 3. Komplikacje w czasie porodu, wrodzone wady, ciężkie choroby (np. zapalenie opon mózgowych, ciężka żółtaczka) oraz niektóre leki mogą przyczynić się do wad słuchu w okresie noworodkowym.
 4. Na słuch dziecka ma wpływ również okres ciąży. W niektórych przypadkach do uszkodzenia narządu przyczyniają się ciężkie choroby zakaźne matki, a także niektóre leki.
 5. Na problemy ze słuchem są narażone dzieci, które dorastają w rodzinach przyzwyczajonych do hałasu, w otoczeniu głośnych odbiorników, muzyki itd.

Jak dbać o słuch dziecka?

 1. Ogranicz hałas wokół dziecka od najmłodszych lat. Wyłączaj telewizor, kiedy go nie oglądasz. Jeśli na co dzień lubisz słuchać radia i muzyki, postaraj się ustawiać poziom głośności bezpieczny dla uszu malucha. Nie pozwól by odbiorniki w domu zakłócały Twoją komunikację z dzieckiem.
 2. W razie potrzeby zaopatrz swoje pociechy w słuchawki chroniące przed hałasem. Kupuj tylko u sprawdzonych sprzedawców, przykładowo na audilo.pl.
 3. Podczas dużych uroczystości, koncertów i innych głośnych wydarzeń, zapewnij dziecku specjalne nauszniki ochronne. Nawet zwykłe spotkania rodzinne i głośne rozmowy mogą działać szkodliwie dla uszu niemowlęcia.
 4. Unikaj głośno grających zabawek. Dzięki temu zadbasz o słuch całej rodziny. Oprócz tego unikniesz przebodźcowania malucha. Wiele zabawek ma już opcję ustawienia poziomu głośności.
 5. Przyzwyczajaj dziecko do ciszy. Podczas danej aktywności, warto wyciszyć inne dźwięki. To pozwala lepiej skupić się na zadaniu.
 6. Chroń uszy dziecka przed niskimi temperaturami oraz wiatrem. Pilnuj, aby zawsze, gdy temperatura spada poniżej około 15 stopni C, maluch miał na sobie czapkę. Pamiętaj, że przegrzewanie dziecka również nie wpływa dobrze na jego zdrowie. Dlatego nie ubieraj go zbyt grubo na spacery.
 7. Od najmłodszych lat ucz dziecko prawidłowo oczyszczać nos.
 8. Do czyszczenia uszu dziecka używaj wyłącznie produktów, które są do tego przeznaczone (zawsze zgodnie z zaleceniami pediatry). Nigdy nie stosuj patyczków do wnętrza uszu.
 9. Nigdy nie bagatelizuj przeziębień. Nawracające infekcje uszu mogą skutkować groźnymi powikłaniami.
 10. Podczas kąpieli unikaj kontaktu wody z uchem dziecka. Zawsze dokładnie osuszaj uszy, nieważne czy po kąpieli, czy wizycie na basenie.
 11. Zabieraj dziecko na regularne badania lekarskie. Jeśli zauważysz niepokojące sygnały, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.
 12. Nie pozwalaj dziecku na słuchanie głośnej muzyki na słuchawkach, a przynajmniej ogranicz ten czas.
 13. Zadbaj o zrównoważoną dietę dziecka, bogatą w warzywa i owoce.

Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodzica?
Jeśli zauważysz, że Twój maluch nie reaguje na dźwięki, koniecznie umów się na wizytę do lekarza. Zwróć uwagę na niepokojące sygnały:

 1. Niemowlę przed 12 miesiącem życia nie rozpoczęło naśladowania odgłosów z otoczenia.
 2. Dziecko nie wypowiada pierwszych słów przed ukończeniem drugiego roku życia.
 3. Maluch nie reaguje na Twój głos, wydaje głośne, niewyraźne dźwięki i jest bardzo niespokojny.
 4. W późniejszych latach dziecko ciągle prosi o ustawienie głośniej telewizora, muzyki, skarży się na szumy w uszach. Nie reaguje, jeśli mówisz cicho lub gdy jest odwrócone do Ciebie plecami. Twoją czujność powinna obudzić również niewyraźna mowa dziecka.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułDziurawa jak ser Lipowa doczeka się ucywilizowania? Radni apelują
Następny artykułPróbowali okraść bankomat