Strona główna Wydarzenia Świdnica Testy w kierunku raka jelita grubego dostępne od drugiej połowy kwietnia

Testy w kierunku raka jelita grubego dostępne od drugiej połowy kwietnia

0

Świdnica to kolejne miejsce, w którym będzie realizowany program profilaktyki jelita grubego. Informację o tym już w ubiegłym tygodniu przekazali  wicemarszałkowie Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski i Grzegorz Macko. Dzisiaj została podana data startu oraz zasady.

Świdniczanie będą mogli za darmo pobrać test, który pozwoli wykazać obecność krwi utajonej w kale. – To jest taki pierwszy sygnał, że coś złego może się dziać i wymaga to dalszej, pogłębionej diagnostyki w formie kolonoskopii, która również bezpłatnie jest dostępna w różnych miejscach na Dolnym Śląsku – mówi Marcin Krzyżanowski. – To, co proponujemy mieszkańcom Świdnicy jest uzupełnieniem narodowego programu profilaktyki jelita grubego. Mamy pandemię koronawirusa, ale inne choroby nie czekają, stąd konieczne jest zajecie się także tym problemem.

– Ale to nie tylko testy, ale pełny produkt opieki skoordynowanej – podkreśla wicemarszałek. – Testy wysyłane są do Dolnośląskiego Centrum Onkologii, gdzie są poddawane badaniom i jeśli pojawią się niepokojące wskaźniki, pacjent otrzymuje informację o kolonoskopii i dalszym leczeniu. Są już pierwsze efekty tego programu. Rozdaliśmy około 3 tysięcy testów, zrobionych zostało ponad 2,5 tysiąca badań i już u niemal 300 osób została wykryta krew utajona w kale. Są pierwsze przypadki diagnozowanych chorób nowotworowych, ale co ważne – wiele z nich jest we wczesnych fazach.

Program finansowany jest przez samorząd województwa dolnośląskiego.

W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:

  • osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
  • osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
  • osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną.

    Pakiety testowe będzie można odbierać od 19 kwietnia w Wydziale Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy, przy ul. Długiej 33. Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem tel. 74/856 29 78.

/opr. asz/

Poprzedni artykułTłumnie do biblioteki!
Następny artykułŚwiątecznie atrakcje wśród lokomotyw