Świdnica to kolejne miejsce, w którym będzie realizowany program profilaktyki jelita grubego. Informację o tym już w ubiegłym tygodniu przekazali wicemarszałkowie Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski i Grzegorz Macko. Dzisiaj została podana data startu oraz zasady.
Świdniczanie będą mogli za darmo pobrać test, który pozwoli wykazać obecność krwi utajonej w kale. – To jest taki pierwszy sygnał, że coś złego może się dziać i wymaga to dalszej, pogłębionej diagnostyki w formie kolonoskopii, która również bezpłatnie jest dostępna w różnych miejscach na Dolnym Śląsku – mówi Marcin Krzyżanowski. – To, co proponujemy mieszkańcom Świdnicy jest uzupełnieniem narodowego programu profilaktyki jelita grubego. Mamy pandemię koronawirusa, ale inne choroby nie czekają, stąd konieczne jest zajecie się także tym problemem.
– Ale to nie tylko testy, ale pełny produkt opieki skoordynowanej – podkreśla wicemarszałek. – Testy wysyłane są do Dolnośląskiego Centrum Onkologii, gdzie są poddawane badaniom i jeśli pojawią się niepokojące wskaźniki, pacjent otrzymuje informację o kolonoskopii i dalszym leczeniu. Są już pierwsze efekty tego programu. Rozdaliśmy około 3 tysięcy testów, zrobionych zostało ponad 2,5 tysiąca badań i już u niemal 300 osób została wykryta krew utajona w kale. Są pierwsze przypadki diagnozowanych chorób nowotworowych, ale co ważne – wiele z nich jest we wczesnych fazach.
Program finansowany jest przez samorząd województwa dolnośląskiego.
W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:
- osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
- osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
- osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną.
Pakiety testowe będzie można odbierać od 19 kwietnia w Wydziale Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy, przy ul. Długiej 33. Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem tel. 74/856 29 78.
/opr. asz/