Strona główna Wydarzenia Świebodzice Staw Warszawianka przechodzi przemianę

Staw Warszawianka przechodzi przemianę [FOTO]

1

Do 30 czerwca 2021 roku mają potrwać prace, dzięki którym staw Warszawianka w Świebodzicach odzyska dawny blask. W ramach trwającej rewitalizacji wykonawca zajmie się również przebudową ścieżek, uporządkowaniem zieleni i wykonaniem nowych nasadzeń, a także budową pawilonu gastronomicznego, toalety i pomieszczenia dla wędkarzy.

Rewitalizacja stawu Warszawianka jest jednym z dwunastu zadań projektu pod nazwą „Rozwój funkcji zdrowotnych i rekreacyjnych w Gminie Świebodzice poprzez tworzenie i odnowienie terenów zieleni w celu poprawy życia mieszkańców”, który realizowany jest dzięki dofinansowaniu z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Prace budowlane ruszyły w grudniu 2020 roku. – Obecnie wykonawca na terenie cypla wykonał roboty ziemne związane z podniesieniem gruntu kruszywem mineralnym. Ustawiane są palisady na obrzeżach planowanej plaży znajdującej się na cyplu, które umacniać będą jego brzegi i skarpę. Następnie po zakończeniu tych prac rozpoczną się roboty związane z przebudową systemu ścieżek oraz wymianą nawierzchni – wyjaśniają przedstawiciele świebodzickiego ratusza.

W parku przy stawie wprowadzone zostaną miejsca wypoczynkowe umożliwiające rekreację. W celu podkreślenia walorów kompozycyjnych uporządkowana zostanie zieleń. Głównym założeniem w zakresie planowanych zmian przestrzennych jest wyeksponowanie drzew wzdłuż linii brzegowej stawu oraz dodatkowe nasadzenia krzewów ozdobnych i pnączy w otoczeniu planowanych placów rekreacyjnych. Teren będzie podzielony na strefy funkcjonalne i aktywności ruchowej. W zakresie wyposażenia zaplanowano wprowadzenie m.in. placu zabaw, a także małą architekturę obejmującą: pergole-trejaże drewniane, stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci, latarnie. Zbudowane zostaną także pomieszczenia rekreacyjno-wypoczynkowe połączone wspólnym zadaszeniem tj.: letni pawilon gastronomiczny, szalet publiczny oraz pomieszczenie dla wędkarzy – wyliczają urzędnicy.

/UM Świebodzice, opr. mn/

Poprzedni artykuł„Nie wyrzucajcie chociaż butelek przez okna samochodów”. W kilka tygodni zebrał prawie 20 ton śmieci
Następny artykułCiągnikiem po nowej ścieżce rowerowej. „To nic innego jak akt wandalizmu”