Strona główna 0_Slider Park Młodzieżowy przechodzi przemianę. Jak postępują prace?

Park Młodzieżowy przechodzi przemianę. Jak postępują prace? [FOTO]

0

Wkrótce minie rok od rozpoczęcia rewitalizacji Parku Młodzieżowego. Do tej pory, w ramach rozpoczętych w kwietniu 2020 roku prac, zajęto się remontem parkowych alejek, montażem ławek, oświetlenia i monitoringu, realizacją robót związanych z pielęgnacją i wycinką drzew, a także wykonaniem nowych nasadzeń. 

Całkowity koszt rewitalizacji, według złożonego projektu, to ponad 9 mln 188 tys. złotych. Świdnica otrzyma na rewitalizację Parku Młodzieżowego ponad 7 mln 120 tys. złotych. Dofinansowanie pochodzić będzie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja obejmie całą powierzchnię, czyli około 11 hektarów. Przygotowana koncepcja zieleni zakłada odtworzenie cennego historycznego i przyrodniczego układu kompozycyjnego. Zachowany ma zostać leśny charakter parku, pojawią się nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin. W planach jest również utworzenie polany wypoczynkowej – opisywała Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Dotychczas w ramach odnowy zielonego terenu zlecono wykonanie cięć pielęgnacyjnych, sanitarnych i technicznych drzew, przeznaczając na ten cel blisko 1 mln 78 tys. złotych, prowadzone są prace związane z remontem i przebudową parkowych alejek, montażem 50 ławek i 50 śmietników, budową toalety w okolicy wieżyczki, ustawieniem poidełka dla zwierząt i ludzi, jak również z ustawieniem 77 latarń – w tym 25 z czujnikami ruchu i jednej z modułem WiFi, a także 15 kamer monitoringu, na co trafi ponad 3,5 mln złotych, a także zajęto się zagospodarowaniem parkowej zieleni w zakresie wycinki blisko 200 drzew, zasadzenia 149 nowych drzew, wykonania nasadzeń krzewów i paproci, czy też wykonania łąki kwietnej, przeznaczając na to około 2 mln 918 tys. złotych.

W planach jest również odbudowa charakterystycznej wieżyczki stanowiącej centralny punkt parku. Drewnianą altanę na kamienno-ziemnym podwyższeniu wybudowano w 1875 roku na gruzach Fleszy Ceglanej. Na cześć podpułkownika Riebla, radnego miejskiego i inicjatora zakładania terenów zielonych w miejscu zlikwidowanego zewnętrznego pasa świdnickich fortyfikacji, parkowy belweder nazwano Riebelshöhe. W roku 2005 konstrukcję ogrodzono wysokim płotem, a w 2007 rozebrano. Na początku lutego 2021 roku zakończono prace nad dokumentacją projektową obejmującą otworzenie zabytkowej altany. Jej odbudowa, której koszt szacowny jest na 3 mln złotych, miałoby nastąpić podczas drugiego etapu prac w Parku Młodzieżowym – w 2022 roku.

/mn/

fot. Bartosz Abramowicz

Poprzedni artykułCzas na przełamanie
Następny artykułZnakomite otwarcie wiosennej rywalizacji o punkty