Strona główna Artykuł sponsorowany Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto się nim zainteresować?

Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto się nim zainteresować?

0

Budowa, remont, czy wykończenie własnych czterech ścian to długotrwały proces. Lista rzeczy do zapamiętania i przemyślenia jest długa. Od tych podstawowych jak rodzaj instalacji wodnej, ogrzewania przez wybór koloru ścian aż po wybór mebli i dekoracji. Jednak bez dobrego systemu ogrzewania ciężko będzie mieszkać w naszym przyszłym domu lub mieszkaniu. To właśnie odpowiednia temperatura wpływa na nasz komfort i warunki mieszkaniowe. Jaki system ogrzewania wybrać? Jaki rodzaj sterowników do ogrzewania? To najczęstsze pytania, które każdy sobie zadaje przed tą ważną decyzją.  Z tego artykuły dowiecie się więcej na temat systemu ogrzewania podłogowego oraz jakie sterowniki do podłogówki wybrać!

Ogrzewanie podłogowe – dla kogo będzie odpowiednie?
System ogrzewania podłogowego sprawdzi się tak naprawdę dla każdego. Kiedyś dużym czynnikiem decydującym o tym czy wybierzemy podłogówkę, czy zwykłe grzejnik był typ wykończenia podłogi. Wtedy powszechne było przekonanie, że podłoga powinna dobrze przewodzić ciepło, materiały takie jak ceramika i gres były właśnie z takich właściwości znane. W nowoczesnych domach, które budowane są na energooszczędne budynki, można wybrać ogrzewanie podłogowe nawet przy drewnianych parkietach, które często wybierane są jako wykończenie sypialni i salonu.

Przed zakupem parkietu warto jednak dogadać się z instalatorem ogrzewania co do jego specyfikacji. Jeśli natomiast wybierzemy ogrzewanie podłogowe do naszej sypiali warto zdecydować się na łóżko z podwyższeniem co zapewni swobodną cyrkulację ciepłego powietrza. Warto też pamiętać o przykrywaniu podłogi dywanami, które działają jako blokada ciepła przy ogrzewaniu podłogowym. Trzeba przemyśleć kwestię ich wielkości i rozmieszczenia tak, aby nie przykrywały większości podłogi i przez to nie hamowały dopływu ciepła do pomieszczenia.

Zalety ogrzewania podłogowego
Jeśli chodzi o korzyści takiego rozwiązania jest ich ogromnie wiele. System ogrzewania podłogowego może pomóc nam zaoszczędzić. Ciepło wydobywające się spod naszych stóp będzie bardziej odczuwalne, przez co temperatura potrzebna nam do komfortowego mieszkania będzie mniejsza. Dodatkowo wpływa to także na nasz komfort pod względem biologicznym, lepiej nam się funkcjonuje gdy ciepło znajduje się przy dole a w obszarze głowy mamy chłodniej.

Ogrzewanie podłogowe jest równomiernie rozprowadzone po całej powierzchni mieszkania więc unikniemy chłodnych miejsc w naszych czterech ścianach. Na pewno zaletą podłogówki jest to, że przy jej wykorzystaniu nie unosi się aż tak bardzo kurz jak przy tradycyjnych grzejnikach. Każda osoba posiadająca alergię na kurz powinna się zainteresować tym system grzewczym.

Rodzaje ogrzewania podłogowego
Wyróżnić możemy dwa główne rodzaje ogrzewania podłogowego – elektryczne oraz wodne.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to opcja, która będzie dla nas droższa ponieważ energia elektryczna kosztuje więcej niż woda. Przy instalacji także możemy zaoszczędzić, ponieważ ten system jest prostszy niż jego wodna wersja. Przez to błędy w instalacji zdarzają się rzadziej. Decydując się na ogrzewanie wodne warto więc znaleźć odpowiedniego specjalistę, które poprawnie je zainstaluje. Nie będziemy musieli wtedy martwić się, że będzie trzeba coś poprawiać. Przy ogrzewaniu wodnym koszt samych kabli grzejnych i mat będzie droższy niż w przypadku instalacji elektrycznej.

Wybierając pomiędzy tymi dwoma wariantami podłogówki powinniśmy się zastanowić jaką powierzchnię chcemy ogrzać. Jeśli będzie to mała, niezależna przestrzeń jak kuchnia czy łazienka to warto postawić na ogrzewanie podłogowe elektryczne. Jednak jeśli zdecydujemy się na podłogówkę w całym domu to lepszym wyborem będzie ogrzewanie podłogowe wodne ponieważ będzie tańsze w kosztach eksploatacji.

Sterowniki do podłogówki – jakie wybrać?
Jeszcze jedną ważną kwestią związaną z ogrzewaniem podłogowym są sterowniki do podłogówki. Na rynku dostępna jest na przykład  bezprzewodowa listwa do podłogówki , która umożliwi nam sterowanie ogrzewaniem podłogowym przez internet. Temperaturę pomieszczenia będziemy mogli ustawić na bezprzewodowym wyświetlaczu o wszystkich potrzebnych funkcjach. To rozwiązanie jest komfortowe w użytkowaniu dla każdego, pomoże nam zaoszczędzić pieniądze oraz ciepło.

Dostępna jest także przewodowa listwa do podłogówki różni się ona od bezprzewodowej wersji tym, że trzeba wszystkie urządzenia podpiąć do niej kablem. Przewodowa listwa do podłogówki także charakteryzuje się wygodą użytkowania, wyświetlacz sterownika posiada intuicyjny interfejs. Oba te rozwiązania pomogą nam sprawnie sterować ogrzewaniem, więc wybór zależy od naszych indywidualnych preferencji.

/Artykuł sponsorowany/