Strona główna 0_Slider Na placu Ludowym odkryto kolejną trumnę

Na placu Ludowym odkryto kolejną trumnę [FOTO]

0

Potwierdziły się podejrzenia świdnickich historyków dotyczące możliwości dokonania kolejnych odkryć w rejonie placu Ludowego, gdzie tydzień temu podczas prac ziemnych odkryto na wpół zasypaną kryptę grobową oraz znajdującą się wewnątrz ozdobną trumnę. W środę poinformowano, że w krypcie odnaleziona została jeszcze jedna trumna.

Ogólny widok komory grobowej z dwoma trumnami (fot. Dobiesław Karst/mat. Świdnicki Portal Historyczny)

Przypomnijmy, do odkrycia komory grobowej doszło 24 lutego podczas niwelowania skarpy na prywatnej posesji znajdującej się obok Parku Centralnego w Świdnicy. Spod warstw ziemi ukazał się mur, a za nim na wpół zasypana ziemią krypta grobowa i ozdobna trumna cynowa. Na miejsce znaleziska przybyła policja oraz prokurator Marek Rusin z Prokuratury Rejonowej w Świdnicy. Na miejscu znaleźli się także przedstawiciele Świdnickiego Portalu Historycznego, którzy dokonali wstępnej identyfikacji historycznej znaleziska.

To dość niespodziewane znalezisko, wskazuje bowiem na to, że dawny cmentarz Świętego Mikołaja, znajdujący się pomiędzy ulicą Sprzymierzeńców a parkiem Centralnym sięgał dalej, niż to obecnie wyznaczają mury, wzniesione już po 1945 roku, kiedy cmentarz został zniszczony i zamieniony w mały park. Sama trumna pochodzi z połowy XIX wieku, trudno jednak orzec do kogo należała – mówił wówczas Sobiesław Nowotny. Wewnątrz krypty znajdowały się również płyty nagrobne. O znalezisku został poinformowany konserwator zabytków.

Podczas eksploracji krypty dokonano kolejnego odkrycia – odnaleziono jeszcze jedną trumnę. Jak informują historycy, jest ona  podobna do pierwszej, jednak jest w gorszym stanie niż ta, którą odnaleziono wcześniej. – Uszkodzone było jej wieko, prawdopodobnie w wyniku zrzucenia do krypty ziemi i gruzu, podczas inwestycji budowlanej w okolicach cmentarza, w latach 70. XX wieku – mówi nadzorujący eksplorację krypty archeolog Dobiesław Karst, w rozmowie ze Świdnickim Portalem Historycznym. Obie odkryte trumny ze szczątkami zostały zabrane do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu, celem ich zbadania.

Więcej informacji na Świdnickim Portalu Historycznym.

/Świdnicki Portal Historyczny, opr. mn/

Poprzedni artykułFiolki po szczepionkach trafiły do świdnickiego muzeum. „Dla przyszłych pokoleń”
Następny artykułPonad 15,5 tys. nowych zakażeń w kraju. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim?