Strona główna 0_Slider Fiolki po szczepionkach trafiły do świdnickiego muzeum. „Dla przyszłych pokoleń”

Fiolki po szczepionkach trafiły do świdnickiego muzeum. „Dla przyszłych pokoleń”

0

Po raz pierwszy do zbiorów świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa trafia nie zabytek, a przedmioty i dokumenty współczesne. – Pomyślałam, że trudno będzie za 10 lat spodziewać się takiego daru dla naszej placówki, a sytuację mamy wyjątkową – mówi muzealniczka Agnieszka Dudzińska.

Dzisiaj świdnicki szpital Latawiec na prośbę muzeum przekazał materiały związane z pandemią COVID-19. – Są to zestawy pustych fiolek po szczepionkach Pfizer/BioNTech oraz AstraZeneca w oryginalnych zbiorczych opakowaniach, a także materiały informacyjne tj. ulotki, plakaty itp. dotyczące szczepień przeciwko koronawirusowi – poinformował szpital. – Jestem ogromnie wdzięczna za tak szybką reakcję na naszą prośbę – podkreśla Agnieszka Dudzińska i dodaje, że czasy są wyjątkowe i warto zabezpieczyć takie artefakty dla przyszłych pokoleń.

– Ostatni raz ludzkość zmagała się z pandemią podczas grypy hiszpanki dokładnie 100 lat temu. W tej chwili mamy podobną sytuację. Nie spodziewam się, że moglibyśmy za 10 lat otrzymać podobne dary, bo fiolki po prostu są utylizowane. To będzie ważna pamiątka dla kolejnych pokoleń – podkreśla pomysłodawczyni zachowania artefaktów związanych z pandemią. Dodatkowo muzeum zabezpieczyło 5 maseczek ochronnych, które razem z fiolkami, kartami szczepień i plakatami zostaną umieszczone w muzealnym magazynie.

Być może w przyszłości posłużą do stworzenia wystawy o pandemii, która dotyka nas właśnie teraz  dodaje Agnieszka Dudzińska.

/asz/

Poprzedni artykułW czwartek czekają na świdnickich krwiodawców
Następny artykułNa placu Ludowym odkryto kolejną trumnę [FOTO]