Strona główna Wydarzenia Świdnica Marcowa zbiórka elektrośmieci

Marcowa zbiórka elektrośmieci

1

27 marca na parkingu przed świdnickim Urzędem Miejskim odbędzie się zbiórka elektrośmieci. Zużyty, małogabarytowy sprzęt elektryczny i elektroniczny można cały czas wyrzucać do charakterystycznych, czerwonych pojemników rozstawionych w różnych punktach na terenie miasta.

Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, to wszystkie popsute lub po prostu niepotrzebne urządzenia, które działają lub działały kiedyś na prąd lub baterie, czyli np. pralki, lodówki, żelazka, radia, lokówki, telewizory, komputery, a nawet zabawki. Tego typu odpady zawierają w sobie substancje niebezpieczne dla ludzi i środowiska, dlatego muszą być zbierane selektywnie i oddawana do recyklingu, odzysku lub unieszkodliwienia specjalistycznym firmom.

Najbliższa zbiórka elektrośmieci odbędzie się 27 marca w godzinach od 9.00 do 12.00 na parking Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Ze względu na bezpieczeństwo osób pracujących przy zbiórce odpadów nie należy przynosić kineskopów bez obudowy, rozbitych telewizorów i sprzętu niekompletnego.

Jeżeli ktoś nie zdąży oddać elektrośmieci w terminie zbiórki, może na co dzień, bezpłatnie przekazać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Odpady w PSZOK przyjmowane są od razu, wystarczy tylko wylegitymowanie się. Jest to konieczne, ponieważ punkt ten adresowany jest do mieszkańców Świdnicy, którzy wnosząc odpady za śmieci mogą korzystać z usług bezpłatnie. PSZOK to miejsce, do którego mieszkańcy mogą przekazywać: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, odpady budowlane i rozbiórkowe, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, chemikalia, w tym opakowania po chemikaliach, odpady zielone, odpady ulegające biodegradacji inne niż zielone, inne odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych, papier i tektura, metal, tworzywa sztuczne, szkło i opakowania ze szkła, opakowania wielomateriałowe, opakowania ulegające biodegradacji.

PSZOK zlokalizowany jest przy ul. Metalowców 4. Aby oddać odpady należy wcześniej umówić się telefonicznie na dany dzień i godzinę (tel. 74 852 21 04). Odpady będą przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00 oraz w sobotę od 10.00 do 14.00. Maksymalny czas wizyty to 20 minut. Wprowadzone ograniczenia związane są ze stanem epidemii.

Małogabarytowe elektrośmieci można również umieścić w specjalistycznych pojemnikach, które są ustawione na terenie miasta, w następujących lokalizacjach:

  • ul. Spółdzielcza – parking,
  • ul. Dworcowa – przy siedzibie Straży Miejskiej,
  • ul. Mikołaja Kopernika/ Piotra Skargi – parking,
  • ul. Śląska –  parking przy Świdnickim Ośrodku Sportu i Rekreacji,
  • ul. Ofiar Oświęcimskich,  przy boksie śmietnikowym obok sklepu Delikatesy Centrum,
  • ul. Ignacego Prądzyńskiego – przy placu zabaw,
  • ul. Księcia Henryka Pobożnego – boks przy przystanku autobusowym.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułKadetki Volley’a powalczyły, ale znalazły się za burtą mistrzostw Polski
Następny artykułPołudniowo-zachodnia obwodnica Świdnicy. Radni zadecydują o przeznaczeniu środków na przygotowanie projektu