Strona główna 0_Slider Bieg Tropem Wilczym dopiero w maju

Bieg Tropem Wilczym dopiero w maju [OŚWIADCZENIE]

0

Przez sześć ostatnich lat z  w Świdnicy organizowany był Bieg Tropem Wilczym, polskich żołnierzy z podziemia antykomunistycznego. W 2011 roku 1 marca ustanowiono świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Pandemia wymusiła zmianę terminu biegu.

Oświadczenie organizatorów:

Dzień 1 marca od 10 lat jest narodowym Świętem Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, często też nazywanych Wyklętymi. W ten sposób po wielu latach zamilczania i zakłamywania najnowszej historii Polska oddała cześć ludziom, którzy wierni przysiędze złożonej Ojczyźnie podjęli walkę z sowieckim okupantem od 1944 roku. Wydarzenia lat 1945-56 dopiero niedawno zaczęto nazywać Antykomunistycznym Powstaniem, w którym udział brało ok. 20 tysięcy żołnierzy polskich, w głównej mierze z dawnej AK, przekształconej w Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i wielu lokalnych grup zbrojnych. Przez formację Podziemia przewinęło się w latach 1945-56 około 200 tysięcy Polaków.

Wspierało ich około 170 tysięcy osób, stanowiących siatki terenowe, zaopatrujące żołnierzy w żywność, kurujących rannych i chorych, pełniących również funkcje wywiadowcze. To dzięki poświęceniu tych ludzi Sowieci i ich rodzimi komunistyczni kolaboranci musieli przez lata toczyć walkę o zhołdowanie Polaków.

Uroczystości poświęcone Żołnierzom Wyklętym z udziałem Wojska Polskiego odbędą się w dniu 01.03. o g.17.15 w Wałbrzychu przy Pomniku Niepodległości a o g. 18.00 Msza Św. w Kościele pw. Św. Aniołów Stróżów.

Co roku, w okolicach 1 marca organizowaliśmy Bieg Tropem Wilczym, który jest poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku obostrzenia związane z pandemią uniemożliwiły nam organizację tego wydarzenia w tym terminie. Mając nadzieję na poprawę sytuacji pandemicznej, przygotowujemy się do organizacji biegu w naszym mieście w dniu 16.05.2021r. Szczegółowe informacje przekażemy Państwu w terminie późniejszym.

w imieniu Świdnickiego Stowarzyszenie Patriotycznego

Tadeusz Grabowski

Poprzedni artykułAtrakcyjne i użyteczne gadżety reklamowe – kubki termiczne z logo
Następny artykułŚwidnica – Catering Dietetyczny Power Meal – idealny na co dzień