Strona główna Polityka Śledztwo w sprawie afery hejterskiej przeniesione do świdnickiej prokuratury

Śledztwo w sprawie afery hejterskiej przeniesione do świdnickiej prokuratury

2

Śledztwo w sprawie tak zwanej afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości zostało przeniesione z Prokuratury Regionalnej w Lublinie do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy – informuje portal Onet.pl. Chodzi o sprawę ujawnioną w sierpniu 2019 roku, w wyniku której z resortu odszedł ówczesny wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebak. 

Przypomnijmy, 19 sierpnia 2019 roku portal Onet.pl opublikował wyniki dziennikarskiego śledztwa mówiące o tym, że od czerwca 2018 roku wiceminister Łukasz Piebiak koordynował akcję mającą na celu skompromitowanie co najmniej 20 sędziów sprzeciwiających się zmianom w wymiarze sprawiedliwości, w tym prezesa „Iustitii” Krystiana Markiewicza, poprzez publikację anonimowych historii zawierających plotki oraz pogłoski na temat ich życia prywatnego. Następnego dnia Piebiak złożył rezygnację z urzędu podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Od drugiej połowy 2019 roku Prokuratura Regionalna w Lublinie prowadziła postępowanie dotyczące przekroczenia uprawnień „w okresie bliżej nieustalonym, jednak nie później niż 20 sierpnia 2019 r. w Warszawie przez funkcjonariuszy publicznych pełniących funkcje w Ministerstwie Sprawiedliwości w szczególności poprzez niedopuszczalne przetwarzanie danych osobowych, tj. o czyn z art. 231 § 1 kk w zb. z art. 107 ust. 1 Ustawy Ochrona Danych Osobowych w zb. z art. 107 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych w zw. z art. 11 § 2 kk i inne”. W styczniu 2021 roku śledztwo zostało przeniesione do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Decyzję w tej sprawie miał podjąć zastępca Prokuratora Generalnego.

Z wyjaśnień uzyskanych przez Onet.pl wynika, że powodem przeniesienia postępowania było zbyt duże obciążenie pracą śledczych z Lublina. Z tego powodu część z prowadzonych tam spraw trafiła do Świdnicy. – Wśród przeniesionych śledztw znajduje się postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, pełniących funkcję w Ministerstwie Sprawiedliwości poprzez niedopuszczalne przetwarzanie danych osobowych, działając tym samym na szkodę interesu publicznego i prywatnego – przekazała Prokuratura Krajowa w odpowiedzi udzielonej portalowi.

Według ustaleń portalu Onet.pl, przyczyna przeniesienia śledztwa do Świdnicy może być inna. – Szefem Prokuratury Okręgowej w Świdnicy jest od 2016 roku Wiesław Dworczak. To członek, a od 2017 roku szef ściśle współpracującego z Ziobrą stowarzyszenia prokuratorów „Ad Vocem”. Stowarzyszenie powstało w 2008 roku – założyli je prokuratorzy, którzy w latach 2005-2007, czyli za czasów pierwszych rządów PiS, piastowali funkcje kierownicze w zarządzanej przez Ziobrę prokuraturze. Także dziś prokuratorzy z „Ad Vocem” trafili na kierownicze stanowiska w jednostkach terenowych lub w Prokuraturze Krajowej – informuje portal.

/Onet.pl. opr. mn/

Poprzedni artykułKilka zastosowań wiertarko-wkrętarki
Następny artykuł6 korzyści ze słuchania muzyki klasycznej