Strona główna Artykuł sponsorowany 6 korzyści ze słuchania muzyki klasycznej

6 korzyści ze słuchania muzyki klasycznej

0

Większość z nas prawdopodobnie nie słucha na co dzień utworów skomponowanych przez Beethovena, Chopina, Mozarta czy Vivaldiego. Jednak warto to zmienić, gdyż muzyka klasyczna może mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, a nawet pracę mózgu. Przedstawiamy najważniejsze korzyści, jakie płyną z jej częstego słuchania.

Lepsza jakość snu
Muzyka klasyczna bardzo często jest polecana osobom mającym problemy ze snem. W 2006 roku przeprowadzono badania, które pokazały, że biorące w nim udział osoby dzięki utworom Mozarta i innych znanych kompozytorów zasypiały szybciej. Według naukowców muzyka klasyczna jest najbardziej skuteczna w poprawie jakości snu i zwalczaniu różnego rodzaju zaburzeń w tej sferze. Działa ona kojąco i pozwala się odstresować, nierzadko ułatwia również medytację. Aby samemu przekonać się, czy jest to słuszny argument, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut przed pójściem do łóżka warto posłuchać utworów mających regularny rytm, niskie tony oraz spokojną melodię. To pozwoli nam się wyciszyć. O tym, jak wybrać właściwy sprzęt do odtwarzania takiej muzyki, można dowiedzieć się ze strony https://muzaisprzet.com/.

Redukcja stresu
Kiedy słuchamy muzyki, także klasycznej, nasz organizm wydziela mniej kortyzolu (hormonu stresu), a jednocześnie intensywniej produkuje dopaminę, za sprawą której odczuwamy szczęście. Czasami bardzo dobre efekty przynosi nawet kilkuminutowa muzyczna terapia, a wybranie się na koncert do filharmonii czy opery może być niezapomnianym przeżyciem, po którym długo będziemy odczuwać euforię. Słuchanie muzyki klasycznej jest sprawdzoną metodą obniżenia stresu, a tym samym poprawy kondycji zdrowotnej (to stres jest jednym z podstawowych czynników odpowiadających za rozwój różnych chorób). Co więcej, może to być również sposób na zmniejszenie odczuwanego bólu, w szczególności po operacjach lub przy chorobach nowotworowych. Potwierdzono to poprzez badania naukowe. Ponadto specjaliści sugerują, że muzyka klasyczna przyspiesza powrót do pełnej sprawności po operacjach i może sprawdzić się jako dodatkowe narzędzie rehabilitacyjne.

Lepsza pamięć i praca mózgu
W 2001 roku przeprowadzono badania, podczas których część grupy badawczej codziennie słuchała sonaty Mozarta przez 10 minut. Okazało się, że osoby te osiągnęły o prawie 10 punktów wyższy poziom IQ w teście w porównaniu do pozostałych uczestników eksperymentu. Jak to możliwe? Muzyka klasyczna poprawia nasze funkcje poznawcze i myślenie przestrzenne, a do tego wspomaga przyswajanie wiedzy oraz jej późniejsze odtwarzanie. Jednak jej skuteczność w dużej mierze zależy od doboru utworów. Jeśli planujemy uczyć się np. do ważnego egzaminu, warto posłuchać utworów łagodnych, które wprawią nas w pozytywny nastrój. Z kolei przed momentem wykazania się swoją wiedzą należy włączyć neutralną muzykę.

Rozwój wyobraźni
Często słyszy się, że rodzice powinni prezentować muzykę klasyczną swoim dzieciom już od najmłodszych lat. Są osoby, które uważają, że warto słuchać jej już w czasie ciąży, kiedy maluch nie pojawił się jeszcze na świecie. Okazuje się, że w tym przekonaniu jest sporo prawdy. Naukowcy twierdzą, że muzyka klasyczna wpływa dobrze zarówno na pracę mózgu, jak i rozwój psychiczny, a nawet układ kostny. Ponieważ są to utwory, w których główną rolę odgrywają instrumenty, a nie wokal, do pracy pobudzana jest w szczególności prawa półkula mózgu, odpowiadająca za twórcze myślenie. To oznacza, że muzyka klasyczna może przyczynić się do rozwoju wyobraźni i kreatywności.

Większa wrażliwość
Bardzo ciekawe jest to, że regularne słuchanie utworów klasycznych może zwiększyć naszą wrażliwość. Tego typu muzyka jest pełna różnych emocji, które wyczuwamy, a później chętniej o nich rozmawiamy. To powoduje, że stajemy się bardziej świadomi swoich uczuć, a ich kontrolowanie jest łatwiejsze. Pozwala to na budowanie lepszych i zdrowszych relacji z osobami z naszego otoczenia. Niektórzy uczeni przekonują również, że za sprawą muzyki klasycznej stajemy się lepiej zorganizowani, spokojniejsi, a nawet bardziej romantyczni.

Każdy może znaleźć coś dla siebie
Muzyka klasyczna jest tak zróżnicowana, że każdy z nas może z łatwością znaleźć utwory najlepiej dopasowane do indywidualnych preferencji. Tworzyło ją wielu kompozytorów, którym towarzyszyły inne emocje. W zależności od nastroju możemy posłuchać spokojnych, nieco nostalgicznych utworów lub bardziej rytmicznych i pełnych energii. Z łatwością znajdziemy je w Internecie, możemy również kupić płyty CD i stworzyć oryginalną kolekcję. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na koncert muzyki klasycznej. To dobry sposób na poszerzanie swoich horyzontów, a dodatkowo ciekawy pomysł np. na randkę.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułŚledztwo w sprawie afery hejterskiej przeniesione do świdnickiej prokuratury
Następny artykułPożar na zapleczu sklepu. Zadymieniu uległ market przy Głowackiego [FOTO]