Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie działa już 10 lat

Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie działa już 10 lat

0

10 lat temu, 1 lutego 2011 roku swoje podwoje dla turystów otworzyło Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie. Powstało w miejscu dawnej szkoły podstawowej. Na przebudowę gmina Świdnica otrzymała 1,76 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (RPO WD).

Przez 10 lat schronisko odwiedziło  ponad 20 tysięcy gości, a noclegów było prawie 51 tysięcy. Przede wszystkim przebywały tu dzieci i młodzież w ramach ferii, zielonych szkół i wycieczek szkolnych. W ciągu tych lat było ich ponad 600.

Jako placówka oświatowa i zgodnie ze statutem na terenie schroniska realizowano projekty edukacyjne, ekologiczne i wymiany młodzieży na poziomie gminy, województwa i całego kraju. To właśnie w Lubachowie odbywały się muzyczne warsztaty wokalne podczas ferii zimowych czy słonecznych wakacji.

Schronisko uhonorowano sześcioma wyróżnieniami w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych. Na koncie placówki  są wyróżnienia: 1 brązowe, 1 srebrne i 6 złotych. – W 2017 roku sami byliśmy organizatorem 57 podsumowania konkursu, gościliśmy wówczas 52 kierowników i dyrektorów schronisk młodzieżowych z całej Polski oraz prezydium Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Na bieżąco współpracujemy z Oddziałem Wałbrzyskim PTSM organizując spotkania i rajdy dla członków Kół PTSM – podkreśla dyrektor obiektu Sebastian Krzywda.

W ciągu 10 lat schroniskiem zarządzały 3 osoby. Pierwszym dyrektorem została Magdalena Urbańska, która przez 5 lat ciężką pracą, uporem i zaangażowaniem sprawiła, że  o schronisku było już słychać w całej Polsce. Następnie p.o. dyrektora została Magdalena Bajor. Od 2016 roku funkcję tę pełni Sebastian Krzywda.

/UG Świdnica, opr. red./

Poprzedni artykułMistrzowie parkowania [FOTO]
Następny artykułNuty zapachowe perfum, czyli muzyka dla nosa