Strona główna 0_Slider Ruszyły szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19. Kilkuset zostanie zaszczepionych w świdnickim „Latawcu”

Ruszyły szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19. Kilkuset zostanie zaszczepionych w świdnickim „Latawcu”

1

W piątek w całym kraju rozpoczęły się szczepienia nauczycieli przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. 800 osób zostało zgłoszonych do zaszczepienia w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy. W przyszłym tygodniu ruszy rejestracja na szczepienia dla pozostałej grupy pedagogów ze wszystkich placówek oświatowych, a także dla nauczycieli akademickich. Możliwe będzie również zapisanie nauczycieli powyżej 60. roku życia.

Przypomnijmy, w pierwszej kolejności na szczepienia mogli się rejestrować nauczyciele, którzy już teraz prowadzą zajęcia stacjonarnie w szkołach i przedszkolach. Do 10 lutego taką wolę wyraziło 268 tys. z liczącej około 440 tys. osób grupy uprawnionych. W ramach pierwszej rejestracji na szczepienia zgłosiło się zatem 65% pedagogów.

Pierwsze szczepionki zostały podane zarejestrowanym nauczycielom w piątek. 12 lutego szczepienia ruszyły również w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy. – 800 nauczycieli zostało zgłoszonych do szczepienia w naszym szpitalu – podaje dyrektor Grzegorz Kloc. – Dzisiaj próbnie zaszczepionych zostało około 30-40 osób. Od poniedziałku mają ruszyć regularne szczepienia – informuje z kolei Łukasz Czajkowski z „Latawca”. Jak dodaje, do szpitala ma trafiać tygodniowo około 300 szczepionek. Tyle też osób ma być szczepionych w ciągu tygodnia.

W poniedziałek, 15 lutego ruszy rejestracja na szczepienia dla pozostałej grupy pedagogów ze wszystkich placówek oświatowych, a także dla nauczycieli akademickich, którzy będą mogli zgłaszać się na szczepienia za pośrednictwem rektorów. Nauczyciele, którzy są uprawnieni do szczepień w pierwszej kolejności, a nie zapisali się do tej pory, będą mogli się zgłosić na szczepienie także w ramach przyszłotygodniowej rejestracji. – Apelujemy do wszystkich nauczycieli, także do tych, którzy byli w pierwszej grupie 440 tys. uprawnionych, o zgłaszanie się do szczepień – zachęcał Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Zapisy nauczycieli, opiekunów żłobków, które zaczną się w poniedziałek będą już uwzględniały osoby powyżej 60. roku życia, czyli te, które do tej pory nie mogły się szczepić. W konsekwencji rozwiąże to problem, który był dla wielu nauczycieli poważy i polegający na tym, że młodsze koleżanki i koledzy szczepili się, a nauczyciele powyżej 60. roku życia tych szczepionek nie mogli przyjmować – mówił z kolei Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera i koordynator programu szczepień. – Po konsultacjach ze środowiskami medycznymi minister zdrowia wydał wytyczne w formie komunikatu, w którym stwierdza, że szczepienia szczepionką firmy AstraZeneca mogą być szczepione wszystkie osoby urodzone w roku 1956 oraz młodsze. To oznacza, że szczepionką AstraZeneca będziemy szczepić wszystkie osoby od 18 do 65 roku życia – dodał Dworczyk.

Według danych Ministerstwa Zdrowia z 12 lutego (stan na godz. 10.30), w całej Polsce pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19 zaszczepiono 1 413 132 osoby, natomiast dwie dawki otrzymało 580 607 osób. W powiecie świdnickim wykonano dotychczas 6463 szczepienia, przy czym drugą dawką zaszczepiono 2032 osoby.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułTydzień bezpłatnych badań wzroku
Następny artykułTydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Bezpłatne porady