Strona główna 0_Slider Pożegnali Jana Górskiego. „Był prawdziwym przyjacielem muzyki, dzieci i młodzieży”

Pożegnali Jana Górskiego. „Był prawdziwym przyjacielem muzyki, dzieci i młodzieży”

1

Rodzina, przyjaciele oraz dawni współpracownicy pożegnali zmarłego Jana Górskiego – nauczyciela i pedagoga, kompozytora, założyciela zespołów muzycznych i chórów, w przeszłości dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, pierwszego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy, wieloletniego radnego, Zasłużonego dla Świdnicy. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarzu komunalnym przy ulicy Słowiańskiej.

Jan Górski urodził się 5 lipca 1948 roku w Ożarach. Przez lata pełnił wielorakie funkcje. Był aktywnie działającym członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego, wieloletnim członkiem zarządu Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, członkiem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, PCK i LOP, członkiem zarządu Świdnickiego Towarzystwa Muzycznego, a także członkiem Rady Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Był też wieloletnim radnym Rady Miejskiej i członkiem Zarządu Miasta Świdnicy.

Górski aktywnie działał przy tworzeniu Szkoły Podstawowej nr 1 na Zawiszowie, a później kompleksu obiektów sportowych, rozbudowie infrastruktury miejskiej, czy kapitalnych remontach budynków, które do dziś jako obiekty edukacyjne, kulturalne i obiekty użyteczności publicznej służą świdniczanom. W latach 1976-1986 piastował funkcję dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, dbając o wszechstronny rozwój placówki i współpracę międzynarodową. W 1986 roku został powołany na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy, której budową i rozwojem kierował przez wiele lat.

Jako artysta zdobywał wielokrotnie nagrody i występował dla telewizji, kierując zespołami wokalnymi i instrumentalnymi, w tym młodzieżowymi, takimi jak: zespół wokalny i instrumentalny przy Technikum Budowlanym, zespół instrumentalny przy MDK, 70-osobowa orkiestra dziecięca, która pod jego kierownictwem wielokrotnie zdobywała laury na szczeblu lokalnym i wojewódzkim. Miał również współudział w sukcesach zespołu Balerinki, dla którego też skomponował wiele utworów. Był współtwórcą Chóru Miejskiego. Jan Górski był kompozytorem wielu utworów, jak choćby hymny szkół, a jako kompozytor-pedagog wykształcił uczniów, którzy z powodzeniem kształcili się dalej na wyższych uczelniach. Był również fundatorem Ogniska Muzycznego GAMA, które z powodzeniem od ponad dwudziestu lat kształci dzieci, młodzież i dorosłych.

Za swoje zasługi odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Zasłużonego Działacza Kultury, Złotą Odznaką ZNP. 6 czerwca 2014 roku Rada Miejska w Świdnicy nadała Janowi Górskiemu tytuł Zasłużony dla Miasta Świdnicy.

Jan Górski zmarł 30 stycznia. Miał 73 lata.

/opr. mn/

fot. Artur Ciachowski

Poprzedni artykułZa tydzień ruszą szczepienia nauczycieli. Co z powrotem starszych uczniów do szkół?
Następny artykułSzykuje się podwyżka opłat za wywóz śmieci w gminie Strzegom